V útrobách bazénu hotelu Thermal. Před lety se tu tvořily fronty, teď tiché prostory pokrývá plíseň

Bazén je od ledna 2016 vypuštěný. | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Karlovarský Thermal byl uveden do provozu v roce 1977. Mezi největší atrakce hotelu i lázeňského města přitom před 40 lety patřil visutý bazén. Na vykoupání v 50 metrů dlouhém bazénu stály často velmi dlouhé fronty dychtivých návštěvníků. Dnes je bazén uzavřený a čeká na kompletní rekonstrukci.

Reportáž Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terasy bazénu i jeho zázemí je samozřejmě veřejnosti nepřístupné. Vchody jsou zamčené, některá okna zabedněná.

Po špatných zkušenostech s vandaly a sprejery vedení hotelu posílilo ochranku. Totéž udělal v průběhu mezinárodní filmové přehlídky festivalový štáb.

Terasa u vypuštěného bazénu | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Do útrob bazénového centra nás doprovází se svazkem klíčů technický ředitel Thermalu Jan Šnajdr. „Ochranku jsme samozřejmě posílili, areálem prochází v podstatě pořád. Ale stoprocentně se tohle území zabezpečit prostě nedá. Do areálu se vandalové pokoušejí dostat prakticky denně," řekl Radiožurnálu Šnajdr.

Lehátka u bazénu | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Naší první zastávkou jsou sprchy a šatny žen a mužů. Nesvítí tady světlo, jinak jsou ale všechny prostory nečekaně zachovalé. V zámcích skříněk jsou klíče, podlaha je čistá. Podobně jsou na tom prostory bývalé kavárny, později posilovny. Tiché prostory bazénového zázemí působí tajemně. Občas je vidět, že do konstrukce zatéká a omítka místy opadává.

Přečerpávací nádrže do kterých se vypouštěla voda z bazénu při čištění | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Společně sestupujeme také do strojovny, které vévodí čtyři pískové filtry na úpravy vody. V jejich blízkosti je stará přečerpávací betonová vana, kam se kdysi při čištění bazénu dočasně vypouštěla jeho voda. Ve vzduchu je cítit vlhko a plíseň.

Technické zázemí bazénu hotelu Thermal | Foto: Zdeněk Trnka

„Zařízení je mimo provoz. Zprovoznit by pravděpodobně šlo, bylo by to ale velmi drahé. To už se v současné době nevyplatí," myslí si Šnajdr.

Tato slova potvrzuje i návštěva starého řídícího centra bazénu. Velín připomíná pracoviště malé atomové elektrárny. Na stěně jsou desítky měřících přístrojů, bakelitových tlačítek a páček. Na stěně se schématem celého systému svítí několik kontrolek.

Velín bazénu hotelu Thermal | Zdroj: Český rozhlas

„V současné době připravujeme rekonstrukci bazénu, která bude stát od 35 do 50 milionů korun. Zatímco dnes zabírá technické zázemí bazénu téměř 300 metrů čtverečních, po modernizaci bude tato plocha výrazně menší," uzavírá ekonomický ředitel Thermalu Michal Košarko. Rekonstrukce by podle něj mohla začít za tři roky.

Bazén byl stejně jako celý komplex postavený před 40 lety. Dnes je areál uzavřený a hlídaný před vandaly. | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme