V žádosti byla chyba, i tak Pelta u náměstkyně zařídil, aby projekt dostal 10 milionů, tvrdí policie

Miroslav Pelta podle detektivů zařídil desetimilionovou dotaci klubu, v němž hraje syn jeho kolegy z fotbalového svazu. A to i přes to, že žádost obsahovala chybu, kvůli které klub peníze nikdy neměl získat. Obviněný fotbalový boss díky známosti s někdejší náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou podle vyšetřovatelů dokázal přihrát 21 projektům skoro 200 milionů korun. Mimo jiné i pro jeho rodný Varnsdorf či fotbalovou Spartu.

Tento článek je více než rok starý.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Peltu soud poslal kvůli stíhaní v dotační kauze do vazby.

Miroslava Peltu soud poslal kvůli stíhaní v dotační kauze do vazby. | Foto: Rusinova Maria / CNC / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Kratochvílová podle policie na přání Pelty dokázala protlačit přes kontrolu žádost o dotaci pro fotbalový klub Junior Teplice na výměnu umělého trávníku. A to i přes to, že klub udělal v žádosti chybu, kvůli níž měl být vyřazen. Peltovi ale na prosazení žádosti evidentně velmi záleželo, údajně kvůli známému a spolupracovníkovi, generálnímu sekretáři fotbalové asociace Rudolfu Řepkovi. Mimochodem - ten působí v zastupitelstvu města Teplice a v klubu má syna.

To kdybyste mi nedali, umřu, naléhal Pelta podle policie na náměstkyni kvůli dotaci

Číst článek

"Striktně prosazuje (Pelta) žádost spojenou s osobou sekretáře FAČR Rudolfem Řepkou a Kratochvílová požaduje, aby se osoby, jejichž žádosti nějakým způsobem zvýhodnila, o její zásluze dozvěděly a popisuje, jak musela zmanipulovat svého podřízeného, aby byla uznána formálně chybná žádost, se kterou je Rudolf Řepka spjatý," stojí v policejním dokumentu, s nímž se Radiožurnál seznámil. Ministerstvo klubu nakonec skutečně přikleplo přes 10 milionů korun.

Teplický klub ale odmítá, že se tak stalo díky pomoci mocného bosse. "Nevím, jestli pan Pelta něco 'protlačil'. Přišlo nám rozhodnutí z ministerstva bez jakýchkoliv dalších informací," reagoval předseda výkonného výboru klubu Jiří Hora. A pochybnosti odmítá i sám sekretář fotbalové asociace Řepka.

Projekty probírali denně

S Peltou prý probírali podobné projekty denně, protože to byla důležitá součást jejich práce. Jeden z klíčových představují podle Řepky regionální akademie starající se o mladé talenty. A právě jedna z nich sídlí v Teplicích.

"Jako fotbalové asociaci nám tedy připadalo smysluplné, že bychom se měli pokusit o to, aby pro naši akademii v Ústeckém kraji byly vytvořeny, co nejlepší podmínky a o výměně povrchu umělé trávy na hřištích SK Junior Teplice jsme v souvislosti se zajištěním co nejlepších podmínek pro akademii debatovali," připustil Řepka.

Zároveň se ohradil proti informaci, že u Pelty lobboval za miliony kvůli synově angažmá. Za rok by totiž měl přestoupit do ligového mužstva FK Teplice. "Z tohoto důvodu nevidím absolutně nepochopitelné a smysluplné, proč bych sjednával jakoukoli výhodu pro klub SK Junior Teplice z důvodu působení mého potomka a to pouze na jeden rok, tak jak je cítit z vašeho dotazu," napsal Řepka.

Exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová stíhaná v dotační kauze. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Pelta s Kratochvílovou údajně porcovali dotační stamiliony v pronajatém bytě a to ještě před tím, než o žádostech o ně jednala ministerská expertní komise. Dotace tehdejší šéf fotbalového svazu díky blízkému vztahu s vysokou úřednicí ministerstva podle policie rozděloval tak, aby si udržel svůj vliv.

"Vůbec nezohledňovali skutečnou potřebnost preferovaných projektů z hlediska kritérií nastavených pro politiku státní podpory sportu, tedy zda preferovaná sportoviště jsou potřebná a užitečná pro rozvoj sportu v daných lokalitách," upozorňuje policejní dokument.

Rozhodovaly také emoce

Jak ale zaznamenaly policejní odposlechy, minimálně v jednom případě rozhodoval Pelta na základě pouhých emocí. To když počet preferovaných projektů přerostl plánovaný rozpočet na dotace a dvojice se musela rozhodnout, kdo peníze nedostane.

"Uváděl, že je ochoten oželet i dotace směřující do Jablonce nad Nisou, ačkoliv tam žije a působí jako politik. S tím, že toto bude možné využít k demonstraci pro veřejnost, že nemá na rozdělování dotací žádný vliv, když nedokáže prosadit dotaci ani pro své domovské město, ale musí mu zůstat alespoň dotace směřující do obce Varnsdorf, neboť se tam narodil a jedná se pro něj o srdcovou záležitost," uvádějí kriminalisté.

Simonu Kratochvílovou obviněnou v dotační kauze poslal soud do vazby. | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Varnsdorfu nakonec ministerstvo skutečně přiznalo bezmála pět milionů. Starosta města Stanislav Horáček ale popírá, že se o dotaci s Peltou bavil. "My jsme o ní normálně požádali, protože ta umělá plocha je 12 let stará a dostali jsme výjimku na certifikaci plochy. Měli jsme připravené dvě žádosti, ale program neumožnil podat obě, tak jsme museli vyřadit žádost na umělou plochu a upřednostnili jsme dotaci na zimní stadion, kde jsme neuspěli. Úspěšní jsme byli až ve druhém kole, kde jsme dostali mnohem nižší částku, než jsme žádali," tvrdí.

Podle detektivů Pelta přes Kratochvílovou protlačil také dotaci 17,5 milionů pro Spartu na opravu fotbalového hřiště na Strahově. Podle mluvčího klubu Ondřeje Kasíka však Sparta dotační peníze získala podle pravidel.

"My jsme o dotaci žádali standardní cestou, nikoliv přes soukromou osobu, ale v rámci dotačního programu ministerstva školství. Řádně jsme podali veškerou dokumentaci, abychom dotaci získali. Nemám informaci o tom, že by dotaci řešil přímo někdo s předsedou fotbalové asociace." Postupovali naprosto standardně, dotace je účelná," řekl k tomu Kasík.

21 projektů získalo 200 milionů

Peltu převezli do vězeňské nemocnice

Miroslava Peltu v noci ze středy na čtvrtek převezli do nemocnice vazební nemocnice v Brně. „Volali mi z kanceláře, že přišlo vyrozumění, že pan Pelta byl převezen k hospitalizaci do nemocnice vazební věznice v Brně. Informace o jeho zdravotním stavu nemám, jen nám to oficiálně oznámila vězeňská služba Ruzyně," potvrdil Peltův právní zástupce Bronislav Šerák. Podrobnosti zdravotního stavu svého klienta však nesdělil.

Ministerstvo školství pro takzvané neinvestiční dotace pro letošní rok celkem rozdělilo 454 milionů korun mezi 50 projektů. Podle kriminalistů ale minimálně 21 z nich v hodnotě skoro 200 milionů Pelta s Kratochvílovou řešil ještě před tím, než odstartovalo schvalovací kolečko. Peltův advokát Bronislav Šerák odmítl, že by jeho klient na něco tlačil, prý šlo o standardní lobbing.

Někdejšího šéfa fotbalového svazu a náměstkyni policisté od minulého stíhají i kvůli tomu, že i po schválení dokázala o devět milionů navýšit dotaci pro fotbalovou asociaci na roky 2017 až 2019. Kvůli tomu je obviněn také bývalý ředitel odboru sportu Zdeněk Bříza. Trojice a fotbalová asociace si vyslechli obvinění ze zneužití pravomocí úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Peltu s Kratochvílovou poslal soud do vazby, policie zadržela také předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a vlivného pražského sociálního demokrata Karla Březinu. Kriminalisté je ale posléze propustili. Kvůli kauze rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Markéta Chaloupská, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme