V zahraničí by se měly zpřísnit kontroly potravin, myslí si řada českých politiků

Čeští politici si vesměs myslí, že systém kontroly potravin je v České republice dobrý a fungující. Dostatečné informace poskytuje také evropský systém varování, takzvaný RASFF. Přesto se na pulty obchodů dostává závadné zboží, jako například nejnověji konina kontaminovaná analgetikem fenylbutazonem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Jediné, co ale může český stát podle politiků dělat, je více naléhat na ostatní evropské země, aby kvalitu potravin lépe kontrolovaly.

Maso s látkou, která ohrožuje lidské zdraví, bylo dovezeno z Polska. Český ministr zemědělství Petr Bendl z ODS proto chce na schůzce se svým polským protějškem jednat hlavně o přísnějších kontrolách a lepší výměně informací.

„Kauzy, které se k nám dnes dostávají z polské strany, už jsou často prostřednictvím RASFF avizovány, což je dobře, ale kauz s nekvalitou bohužel přibývá, máme jich čím dál tím víc. To je něco, čemu bychom rádi do budoucna předcházeli, takže se budeme pokoušet komunikovat zlepšení jejich systému, jestli o něčem uvažují tak, abychom byli schopni předcházet takovýmto excesům,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Hanžlová zjišťovala názory českých politiků

Místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislav Skopal z ČSSD by rád prosadil, aby o systému kontroly kvality potravin jednal přímo Evropský parlament.

„Asi by bylo zbytečné jednat třeba s Polskem, protože systém se musí změnit v rámci Evropské unie. Pokud bychom ho změnili pouze duálně, třeba Česko – Polsko, tak by to samozřejmě bylo nedostatečné, protože stejné případy se mohou objevit i z jiných zemí. Takže já osobně budu jednat s europoslanci o tom, aby tento problém otevřeli na půdě Evropského parlamentu,“ upozornil.

Předseda zemědělského výboru sněmovny Pavol Lukša z TOP 09 navrhuje vyšší pokuty. „Já si myslím, že to spraví, když budou daleko větší sankce. A nejenom pro ty, kdo to tady vozí, ale zejména pro ty, kteří to prodávají,“ uvedl.

Konina s analgetikem měla doklady v pořádku, tvrdí ostravský řezník

Číst článek

Pavel Kováčik, místopředseda zemědělského výboru za KSČM, se zase přimlouvá za mnohem přísnější sankce vůči zemím, odkud se nekvalitní potraviny dováží. Dodal, že ochrana zdraví občanů je přednější než případné ztráty obchodníků.

„Český systém je jeden z nejlepších v Evropě. Jenom díky tomu u nás žádná podobná kauza nevznikla. Kauzy, co jsou, jsou v importovaných potravinách. Já jsem spíše zastáncem tvrdší linie. V okamžiku, kdy opakovaně přichází z kterékoli jiné země do České republiky potraviny, které nejsou v pořádku, tak prostě do té doby, dokud si ta příslušná země nedá kontrolní mechanismy do pořádku, by se měl dovoz těchto potravin zakázat nebo alespoň omezit,“ vysvětlil.

Jitka Hanžlová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme