V zahraničí studují každoročně tisíce Čechů. Firmy jejich zkušenosti vítají

Tisíce českých studentů míří každoročně za studiem do zahraničí. Někteří na vysoké škole v cizině stráví jeden či dva semestry, jiní studují celý program. Nejvíce je lákají univerzity ve Velké Británii. Studijní pobyt výrazně zvyšuje možnosti nalezení lepší práce. Firmy v Česku totiž zkušenosti studentů ze zahraničí vítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studovna, ilustrační foto.

Studovna, ilustrační foto. | Foto: Stock.xchng

„Samozřejmě je to znalost jazyka, a to zejména angličtiny, poznání nové kultury a nového prostředí. S tím také souvisí seznámení se s novými lidmi. A v neposlední řadě je to určitě pocit osamostatnění,“ prozrazuje Tereza Houštecká ze společnosti Deloitte, čeho si podniky na absolventech se zahraniční zkušeností cení nejvíce.

Její slova potvrzuje i nedávný průzkum České studentské unie. Vyplynulo z něj, že tři čtvrtiny firem u absolventů vysokých škol vítají zahraniční zkušenosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu českých studentů o zahraniční studium informovala redaktorka Klára Bílá

„Jednoznačně jsou studenti pro ten podnik přínosem. Rozhodně je tam ta vůle podniků studenty přijímat,“ říká Barbora Nájemníková za studijní program Erasmus.

Studenti jsou si vědomi, že jim zahraniční studijní zkušenost usnadňuje pozici na trhu práce, a tak mají o studium v cizině stále větší zájem.

„Ta čísla stoupají velmi dramaticky, protože studenti, ale i ostatní učitelé, všichni pracovníci, kteří mají cokoli společného se vzděláním, si uvědomují, že pobyt v zahraničí je důležitý. Že jim může přinést spoustu nových zkušeností i spoustu nových poznatků,“ tvrdí Pavla Šabatková z Národní agentury pro vzdělávací programy.

České studenty nejvíce láká Velká Británie. V rámci programu Erasmus míří do Spojeného království každý rok stovky vysokoškoláků.

„Nemůžu říct, že bych byl něčím úplně překvapený, že by něco fungovalo zásadně jinak, samozřejmě ta univerzita funguje jinak,“ zamýšlí se Ondřej Ditrych. V současnosti pracuje v Ústavu mezinárodních vztahů. Za sebou má ale studium na univerzitě Cambridge i na Harvardu.

Sorbonna v Paříži | Foto: Jan Rosenauer

Touha po zahraničních zkušenostech vyhnala z Česka do Británie i Jana Chalupného. Ten ze soukromého gymnázia odešel s mezinárodní maturitou, která mu byla vstupenkou na prestižní univerzitu.

„Já jsem se hlásil na pět škol v Anglii a dostal jsem se na všechny. Vybral jsem si York, protože v oboru, který chci studovat, což je politologie a ekonomie, je v top ten britských univerzit,“ popisuje Chalupný a dodává:

Britské univerzity o zahraniční studenty stojí. Přísná imigrační pravidla jim vadí

Číst článek

„Myslím si, že české vysoké školy nám mohou nabídnout to, co vysoké školy v cizině. Ale lákal mě ten mezinárodní duch.“

Velká Británie se snaží nové studenty na své univerzity přilákat. Chce totiž zachránit jejich pověst poté, co Londýnská metropolitní univerzita dostala zákaz přijímat studenty ze zemí mimo Evropskou unii. Špatně totiž kontrolovala jejich doklady.

Čeští vysokoškoláci si ale vybírají i jiné destinace. Po Británii je nejvíce láká Německo a Francie. Začínají mít také čím dál větší zájem o zahraniční pracovní stáže. Nejžádanější jsou třeba architektonické kanceláře, ale i ordinace.

Klára Bílá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme