V zahraniční politice by měl být větší soulad, shodli se Zeman a Schwarzenberg

Nastupující prezident Miloš Zeman uzavřel sérii konzultací s politiky. Jako posledního přijal dnes v podvečer ve své kanceláři v Praze ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Mluvili spolu mimo jiné i o zahraniční politice a slíbili si, že ta bude v budoucích letech ve větším souladu než dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg přichází na jednání s budoucím prezidentem Milošem Zemanem. | Zdroj: ČTK

Oba politici spolu probrali například obsazení diplomatických postů. Po odchodu Petra Koláře do služeb finanční skupiny PPF je totiž volné místo velvyslance v Moskvě.

V této souvislosti se objevily spekulace, že by tento post mohl zastávat komunistický europoslanec a bývalý kosmonaut Vladimír Remek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzce Zeman - Schwarzenberg informovala redaktorka Zuzana Vlčková. Okomentoval ji Radko Kubičko z ČRo 6.

I o něm dnes byla řeč. Miloš Zeman řekl, že podle něj by byl Remek kvalitním velvyslancem, Schwarzenberg na to řekl jen to, že o něm mluvili, ale nic konkrétního k tomu uvádět nebude.

Další jméno, které na schůzce zaznělo, bylo jméno velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka. S ním se Zeman sešel už odpoledne.

Jaké konkrétní plány Zeman s tímto diplomatem má, není jasné. Karel Schwarzenberg se držel toho, že Kmoníček je velmi kvalitní velvyslanec a naznačil, že by ho v diplomatických službách nerad ztratil.

První schůzka budoucího prezidenta Miloše Zemana a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zahájila podle obou aktérů éru lepší shody vlády a Hradu v zahraniční politice. Oba protagonisté však připouštějí, že i mezi nimi jsou v této oblasti témata, na kterých se neshodnou. „S většinou případů ano, zejména pokud jde o vztah vůči Evropské unii a Izraeli, v jednom případě ne, a to je vztah vůči Kosovu,“ říká Zeman.

Ze schůzky oba předstoupili před novináře v dobré náladě a i jinak se zdá, že souboj v prezidentských volbách nebude mít na vztah obou politiků zásadní vliv.

„Nastávající prezident opravdu bude muset s Karlem Schwarzenbergem nyní koexistovat, protože oba dva představují zahraniční politiku České republiky, takže domluvit se musejí,“ myslí si komentátor ČRo 6 Radko Kubičko.

Co se týká zahraniční politiky, mohlo by to podle něj být lepší než v minulých letech. „Často se hovoří o tom, že českou zahraniční politiku představují tři centra – vláda, Černínský palác, Hrad, a to určitě není správně,“ podotýká Kubičko.

Jana Zemanová, Zuzana Vlčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme