V září Světlušky září. Nevidomým mohou lidé pomoci ve 300 městech Česka

Od pondělí startuje další ročník celonárodní sbírky Světluška. Do ulic 300 měst vyjdou dobrovolníci s tykadly a krovkami a možná požádají i vás o příspěvek pro nevidomé a slabozraké. Tradiční sbírku organizuje podvanácté Nadační fond Českého rozhlasu a ani letos nebude nouze o novinky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírkový den Světlušky nan Andělu

Sbírkový den Světlušky nan Andělu | Foto: Filip Jandourek

Sbírkové předměty si lidé za víc než deset let fungování sbírky Světluška oblíbili, přesto i tady je letos řadu novinek.

„Máme tady LED žárovku a manžetové knoflíčky. Jinak je to klasický repertoár,“ uvádí Petra Frýbortová z Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celonárodní sbírka Světluška startuje už podvanácté. Ani letos není nouze o novinky

Mezi nevidomé, kteří se aktivně účastní aktivit Světluška, patří Alena Schutová. Vystudovaná zpěvačka je velmi výřečná, a tak pomáhala jako telefonistka.

„Nikdy jsem nenarazila na člověka, který by na mě byl nepříjemný, vždy to bylo velmi důstojné. A i když třeba lidi řekli, že ne, tak se na ně nemůžete zlobit, protože je to jejich rozhodnutí. Zadruhé je to o jejich finančních prostředcích,“ říká.

Alena Schutová má lví podíl na tom, že se do letošního ročníku povedlo zapojit rekordních sedm tisíc dobrovolníků.

Přípravám se naplno věnoval nový ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. A odtajnil další z novinek letošní sbírky – platební terminály.

„Pokud opravdu chcete koupit, tak nepřijímáme žádné výmluvy. Můžete platit i platební kartou, není potřeba mít hotovost,“ usmívá se.

Díky celoroční aktivitě Nadačního fondu českého rozhlasu, kam patří také Běh pro světlušku, kavárna Potmě a další, už je na sbírkovém kontě skoro šest milionů korun.

I ty spolu s dalšími penězi, které vyberou dobrovolníci příští týden, pomohou nevidomým a zrakově postiženým z celé České republiky.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme