V závějích mizí cesty, koleje i technika silničářů

Celou noc i ráno bojovali silničáři na mnoha místech republiky s dalšími přívaly sněhu. Problémy mají hlavně v horských oblastech, kde fouká silný vítr a vytváří sněhové jazyky. Mnohde se silnice za projíždějící techniku ihned znovu zasypávají. V několika případech si se závějemi neporadily ani těžké pluhy a zůstaly ve sněhu uvězněné. Řada silnic zůstává neprůjezdných a silničáři doporučují řidičům, aby cesty do hor raději odložili. Závěje zastavily i několik úseků železnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidič čeká u zaváté silnice

řidič čeká u zaváté silnice | Zdroj: ČTK

Jen za dnešní noc napadlo v Krkonoších dalších 30 centimetrů sněhu a stále sněží. Na hřebenech se výše sněhové pokrývky blíží ke třem a půl metru. Pro silný nárazový vítr, sníženou viditelnost a vysoké závěje horská služba nedoporučuje hřebenové túry.

Trutnovská správa a údržba silnic celou noc zaměstnávala veškerou techniku. "V současné době máme uzavřeny tři komunikace, z toho dvě druhé třídy Temný Důl-Malá Úpa, Maršov-Hoffmanovy Boudy-Černý Důl a silnice třetí třídy Vrchlabí-Strážné," informoval dispečer Boleslav Strouhal. Jen stěží se daří udržet sjízdné úseky z Hajnice do Radče a z Hajnice na Studeneč.

U Horních Míseček uvízlo ve sněhu několik aut. Silnice číslo 14 u Vilémova na Semilsku zasypala lavina. Silnici číslo 10 k hraničnímu přechodu Harrachov pokrývá kluzká sněhová kaše a pro kamiony je nesjízdná. Problematická je i jízda na Záskalí, Rašovku a na Sedlo u Hrádku nad Nisou.

Závěje místy uzavírají cesty také na Chrudimsku a Ústeckoorlicku. Od soboty jsou nesjízdné silnice Cotkytle - Strážné, Anenská Studánka - Helvíkov a silnice do Rýdrovic. Problémy jsou i na silnici z Trpíku do Květné. Na Rychnovsku se sněhové jazyky a závěje tvoří nejen v oblasti Orlických hor, ale i v nižších polohách okresu.

V Karlovarském kraji se podařilo otevřít některé zaváté cesty v okolí Božího Daru. Situace je ovšem komplikovaná v oblasti Tepelska a Mariánskolázeňska. Na úsecích nechráněných před silným větrem stále vznikají závěje. "V této oblasti zůstala dokonce uvězněná fréza. Bude ji muset vyprostit jeřáb. Na území kraje přitom stále sněží," uvedl dispečer.

Přívalům sněhu čelí Chomutovsko. V noci ho zde napadlo až 20 centimetrů. Silničáři uzavřeli několik silnic třetí třídy, téměř odříznuty jsou Vejprty. Frézy odklízejí sněhové bariéry také na Ústecku a Teplicku. Situace v horách je podle silničářů vážná. Sněhové mantinely u cest jsou vysoké a sníh už není kam odklízet.

V Jihočeském kraji se motoristé nedostanou na hraniční přechod Zvonková, z Lipky do Nových Hutí nebo ze Žlebů do Hliniště na Prachaticku. Kamiony by se měly vyhnou silnici první třídy z Volar na Prachaticku do Horní Plané na Českokrumlovsku. Vozovky mohou někde také namrzat.

Další vydatnou nadílku sněhu dostala přes noc i Vysočina. Dvě hodiny po půlnoci vyprošťovali hasiči osobní vůz s invalidním řidičem u Puklic na Jihlavsku. O necelou hodinu později skončilo na střeše osobní auto u Velkého Beranova. U Žirovnice na Pelhřimovsku po třetí hodině zapadl sypač. Hasiči a silničáři ho s pomocí jeřábu a těžké techniky vyprošťovali čtyři hodiny.

Kvůli narůstajícím bariérám sněhu jsou vozovky někde téměř neprůjezdné. Někde je navíc blokují odstavená auta. "Přestal padat sníh, ale fouká silný vítr. Dělají se závěje, místy je to průjezdné na jedno auto. Máme nasazené šípové pluhy a frézu a snažíme se cesty rozšířit," řekl dispečer pelhřimovské správy a údržby silnic Radoslav Kovář.

Také mnohé silnice ve středních Čechách jsou i dnes sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Platí to zejména pro západní část kraje, kde připadl nový sníh, ale i pro Benešovsko, Příbramsko a okres Praha-západ. Řidiči by měli být opatrní při jízdě po plzeňské dálnici D5 a na prvních 45 kilometrech D1 směrem na Brno, kde leží na vozovce zbytky rozbředlého sněhu.

Na železnici je kvůli sněhovým závějím zcela nesjízdných 16 úseků. "Od pátku jsou nadále nesjízdné tratě Velká Kraš-Javorník na Jesenicku, Vejprty-Křimov na Chomutovsku a v okolí Prahy Praha-Řeporyje a Rudná u Prahy-Hostivice. K tomu přibyly další úseky, z hlavních je to trať Zdice-Protivín v úseku Tochovice-Příbram," upřesnil mluvčí Českých drah Pavel Tesař. Tam, kde je to možné, zavedly dráhy náhradní autobusovou dopravu.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Eliška Pilařová, Jana Tomková, Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme