V Praze se sešli představitelé zemí V4 s rakouským kancléřem Kurzem. Názory na energetiku se liší

V Národním muzeu v Praze se ve čtvrtek ráno sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Po hodinovém jednání se k nim připojil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Jde o první visegrádský summit s vrcholným představitelem Rakouska od června 2018. Jednání by se mělo týkat mimo jiné energetiky, na kterou mají země V4 a Rakousko odlišný pohled.

Praha (Aktualizováno: 11:03 16. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) před devátou postupně v muzeu přivítal polského premiéra Mateusze Morawieckého, předsedu maďarské vlády Viktora Orbána a slovenského premiéra Petera Pellegriniho.

Zástupci vyšegrádské čtyřky společně položili věnce k památníku Jana Palacha.

Morawiecki se po příjezdu na místo jednání zastavil u novinářů a hovořil o společné historii Poláků, Čechů a Slováků či době normalizace. Po zhruba hodinovém jednání ve čtyřech dorazil Kurz.

Podle Úřadu vlády byla předmětem debaty premiérů klimatická politika Evropské unie, kde se postoje V4 a Rakouska významně liší. Zatímco Visegrád se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k ní o deset let dříve.

Odlišné představy

Dalším tématem byla energetika, kde jsou rovněž představy V4 a Vídně odlišné. ČR, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve své energetice, Rakousko usiluje o celoevropský odklon od využívání jaderné energie. Nová rakouská vláda chce všemi prostředky bránit stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě, zejména v sousedních zemích. Česko plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Andrej Babiš by byl rád, kdyby ČR dostala víc peněz z unijního fondu na přechod od uhlí. Avizovaných 14,6 mld. Kč ale regionům v Česku pomůže, uvedl.„Pro Rakousko je důležité, aby peníze z fondu, kterým chce EU kompenzovat přechod od uhlí, nesměřovaly na jadernou energii,“ řekl po jednání s V4 Kurz. 

Po summitu se Babiš s Kurzem přesunuli do Kramářovy vily, kde je čekala bilaterální jednání. Schůzky se konají v den, kdy si Česko připomíná památku Jana Palacha.

Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze na protest proti normalizaci, tedy potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Po třech dnech zraněním v nemocnici podlehl.

Pochodeň číslo jedna. Před 51 lety se na Václavském náměstí v Praze zapálil Jan Palach

Číst článek

Premiéři společně položili růže u památníku Palacha a Jana Zajíce, který se nachází pod Národním muzeem na Václavském náměstí v místech, kde se dvacetiletý Palach polil benzinem a zapálil. Svým činem protestoval proti normalizaci, tedy potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Po třech dnech zraněním v nemocnici podlehl.

Politikům při kladení květin na dálku přes magistrálu poslala vzkaz transparenty v češtině a němčině asi desítka aktivistů, kteří odmítají výstavbu nových jaderných bloků. Policie na twitteru uvedla, že z bezpečnostních důvodů uzavřela jeden z výstupů z metra ve stanici Muzeum.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme