Václav Havel kritizoval na Fóru 2000 pýchu současné civilizace

Věhlasný sociolog Zykmunt Baumann, filosof André Glucksmann nebo íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny míru. Ti všichni a desítky dalších osobností přijeli do Prahy na čtrnáctý ročník konference Fórum 2000. Letošní motto akce, která má posilovat dialog napříč kulturami o směřování lidstva, zní ‚Svět ve kterém chceme žít‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel (Forum 2000) | Foto: Tomáš Adamec

Spoluzakladatel Fóra 2000 a český exprezident Václav Havel na úvod konference kritizoval pýchu současné civilizace, která je podle Havla necitlivá k životnímu prostředí a žene se hlavně za okamžitým ziskem.

Navzdory palčivým problémům se kterými se dnes musí lidstvo potýkat, a které jako obvykle probírají taky delegáti na Fóru, znějí z úst některých vážených hostů i optimistická slova. Třeba přední americký komentátor a politolog Fareed Zakaria považuje svět ve kterém chceme žít za nápadně podobný tomu, ve kterém skutečně žijeme:

„Svět ve kterém chceme žít se nápadně podobá tomu, ve kterém žijeme.“

Podle Zakarii je v současnosti navzdory všem úskalím na planetě mír mezi velmocemi, střední třída je na vzestupu nejen v západním světě, bezprecedentní je technologický boom. Vše ale Zakaria nevidí v růžových barvách.

O tom, že demokracie má být víc než volební souboj o hlasy, mluvila taky íránská laureátka Nobelovy ceny Širín Ebadiová. Z voleb podle ní vzešli diktátoři v čele s Hitlerem i náboženský režim v její vlasti, který masivně porušuje lidská práva:

„Nezapomínejme, že se mnoho diktátorů dostalo k moci díky demokracii, například Hitler.“

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme