Švýcarsko 0:1 Česko

Václav Havel kritizoval na Fóru 2000 pýchu současné civilizace

Věhlasný sociolog Zykmunt Baumann, filosof André Glucksmann nebo íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny míru. Ti všichni a desítky dalších osobností přijeli do Prahy na čtrnáctý ročník konference Fórum 2000. Letošní motto akce, která má posilovat dialog napříč kulturami o směřování lidstva, zní ‚Svět ve kterém chceme žít‘.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel (Forum 2000)

Václav Havel (Forum 2000) | Foto: Tomáš Adamec

Spoluzakladatel Fóra 2000 a český exprezident Václav Havel na úvod konference kritizoval pýchu současné civilizace, která je podle Havla necitlivá k životnímu prostředí a žene se hlavně za okamžitým ziskem.

Navzdory palčivým problémům se kterými se dnes musí lidstvo potýkat, a které jako obvykle probírají taky delegáti na Fóru, znějí z úst některých vážených hostů i optimistická slova. Třeba přední americký komentátor a politolog Fareed Zakaria považuje svět ve kterém chceme žít za nápadně podobný tomu, ve kterém skutečně žijeme:

„Svět ve kterém chceme žít se nápadně podobá tomu, ve kterém žijeme.“

Podle Zakarii je v současnosti navzdory všem úskalím na planetě mír mezi velmocemi, střední třída je na vzestupu nejen v západním světě, bezprecedentní je technologický boom. Vše ale Zakaria nevidí v růžových barvách.

O tom, že demokracie má být víc než volební souboj o hlasy, mluvila taky íránská laureátka Nobelovy ceny Širín Ebadiová. Z voleb podle ní vzešli diktátoři v čele s Hitlerem i náboženský režim v její vlasti, který masivně porušuje lidská práva:

„Nezapomínejme, že se mnoho diktátorů dostalo k moci díky demokracii, například Hitler.“

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme