Václav Havel by v sobotu oslavil třiaosmdesáté narozeniny. V Brně mu odhalili třicátou lavičku

Dramatik Václav Havel | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V pořadí třicátá lavička Václava Havla je od soboty součástí první kapucínské terasy pod brněnskou katedrálou Petrov. V den, kdy by Václav Havel oslavil třiaosmdesáté narozeniny, ji odhalila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Havlovým blízkým přítelem Petrem Oslzlým.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přeji lavičce, aby se na ní lidé setkávali a vedli dialog, což je její účel všude na světě,“ řekla Vaňková.

Přerod z dramatika ve vůdčí osobnost revoluce. Vzniká film o disidentských letech Václava Havla

Číst článek

Umístění lavičky navrhl rektor Oslzlý, který dříve působil jako dramaturg a režisér Divadla Husa na provázku.

„Toto místo s Václavem Havlem velmi úzce souvisí. A to nejen tím, že jej s Divadlem Husa na provázku spojuje ulička Václava Havla. Prostor má také silný genius loci, je to místo duchovní a Václav Havel sem při svých návštěvách Brna rád zacházel,“ uvedl Oslzlý.

Podoba lavičky je všude na světě stejná. Jde o dvě zahradní židle spojené se stolkem, kterým prorůstá strom, nejčastěji lípa, stejně, jako je tomu v Brně. Na okraji stolku stojí v češtině a angličtině nejslavnější citát Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Podobu lavičky navrhl Havlův přítel a dvorní architekt, designér Bořek Šípek.

Lavička Václava Havla v Karlových Varech | Foto: Václav Šlauf | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Město na vznik lavičky vyhlásilo veřejnou sbírku, která bude pokračovat do konce srpna 2021 a zatím se v ní vybralo 30 000 korun. Náklady na vznik a umístění vzpomínkového místa byly 300 000 korun, zahrnují jednak výrobu lavičky, ale také autorská práva na design a užití jména Václava Havla. Část peněz se vrací do Knihovny Václava Havla.

Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi. První lavička vznikla ve Washingtonu, další jsou v Dublinu, Barceloně, v Praze, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. I třicátá první lavička bude umístěna na Moravě, konkrétně ve Zlíně.

Prezidentovi narozeniny

Před třiceti lety otisklo Rudé právo článek, ve kterém přálo k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi. U něj ale byla přiložená fotografie Václava Havla. Nikdo z tehdejší redakce si chyby nevšiml. K příležitosti Havlových narozenin otisklo sobotní Právo tento inzerát znovu.

Dramatik, disident a první porevoluční československý prezident Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Byl vedoucí osobností československého disentu a od roku 1968 aktivně vystupoval proti režimu, za což byl často vězněn. Stal se hlavní postavou převratu, který začal v listopadu 1989, a o měsíc později byl poprvé zvolen československým prezidentem.

Havel byl uznávanou osobností i v zahraničí. Prezidentský úřad Československé, respektive České republiky vykonával až do roku 2003. Zemřel v prosinci 2011.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme