Václav Havel odmítá kritiku své komunikace s Václavem Klausem

Komunikace prezidenta Václava Havla s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem není dobrá. Klaus si stěžuje na malou intenzitu vzájemné komunikace a Havlovi vadí styl předsedy ODS. O charakteru jejich vzájemných vztahů dnes prezident podrobně hovořil v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál s Evou Hůlkovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Prezidentu Václavu Havlovi vadí, že ho v poslední době politici častěji kritizují. Souvisí to podle něj s předvolebním napětím. "Proč se v jeho ohnisku ocitám zrovna já, mi přesně jasno není, neboť žádnou stranu nemám a do voleb nejdu a naopak brzy budu končit svůj mandát," řekl Havel v dnešním rozhovoru pro Radiožurnál.

Prezident se tak ohradil proti výrokům politiků, zejména z řad ODS, kteří ho často obviňují, že se přes spřízněné lidi pokouší prosazovat takzvanou nepolitickou politiku a že se z Pražského hradu stává mocenské centrum.

"Nejsnazší způsob, jak se může zloděj bránit, je, že volá: 'chyťte zloděje'. Hrad se stává jakousi jímkou, do které jsou házeni bez ladu a skladu všichni, kteří se jiným nějakým centrům či silám nelíbí nebo jim vadí," uvedl Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Hůlková: V. Havel o komunikaci

Prezident také popřel, že by se vyhýbal schůzce s předsedou Poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem. Právě mezi Klausem a Havlem panuje podle odborníků již řadu let velké napětí. Klaus v v sobotní příloze Práva uvedl, že se s Havlem nesetkal již více než půl roku, a označil takovou situaci za absurdní.

"Rád komunikuji tehdy, když mám co konkrétního k projednání," uvedl Havel. Nechce se scházet s Klausem jen proto, aby si s ním mohl popovídat. Bylo by to podle něj neupřímné. "Vždyť já jsem ho slyšel tolikrát o mně říkat tak hrozný věci, že jsem největším problémem této země už 12 let," zdůraznil prezident. Přesto by se měl Havel s Klausem setkat při společném obědě hned po svém návratu z asi týdenní návštěvy Itálie a Malty.

Na prezidentovu adresu se v posledních týdnech sesypala řada kritických slov. Poslancům ODS se podařilo ve sněmovně prosadit usnesení, ve kterém nepřímo vyjádřili nespokojenost s jeho prací. Havla kritizovali za průtahy při vyřizování jedné milosti. Kritika na adresu prezidenta se objevila i v souvislosti s výběrem nové ústavní soudkyně Elišky Wagnerové a předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Politici jsou také tradičně nespokojeni s udílením milostí.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme