Václav Havel podpořil tažení třebíčských rebelů proti diktatuře v Bělorusku

Václav Havel dlouhodobě podporoval běloruskou opozici. V roce 1998, tehdy ještě v roli prezidenta, neoficiálně pomohl tažení třebíčských rebelů proti diktatuře v Bělorusku. Jako hlava státu nemohl přímo vystoupit proti jiné hlavě státu, a tak vyjádřil podporu alespoň pomocí zdravice, kterou poslal po organizátorech mise. Toto tažení organizovali bývalí disidenti v čele s Milanem Šťastným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Křižan, Petr  Žantovský, Václav Havel a Alexandr Vondra

Jiří Křižan, Petr Žantovský, Václav Havel a Alexandr Vondra | Foto: Vendula Uhlíková

„To se psal rok 1998, kdy jsme se obrátili na prezidentskou kancelář, jmenovitě na pana Havla, a chtěli jsme po něm podporu naší mise do Minsku, kde jsme se rozhodli poskytnout pomoc Chartě 97 a hnutí Vjasna, které vydávaly nezávislé noviny,“ vypráví třebíčský rodák a organizátor tehdejší mise do Běloruska Milan Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Milanem ŠŤastným mluvil o výpravě do Běloruska Michal Malý

Reakce ze strany prezidentské kanceláře byla tehdy velmi pozitivní a vstřícná.

„Přijal nás Ivan Medek, který nám vyřídil pozdravy pana prezidenta. Ten byl v té době na nějaké zahraniční návštěvě. Předal nám dopis a my jsme tuto zdravici doručili až do Minsku.“

Kromě samotné zdravice vezli třebíčští rebelové do Běloruska také kancelářskou a výpočetní techniku, internetové modemy a další věci, potřebné pro fungování redakce nezávislých novin.

„Chartě 97 opakovaně zabavovali počítače a znepříjemňovali jim život. Podporovali nás i Bělorusové z rádia Svobodná Evropa. Na hranicích nám chtěli celníci počítače zabavit, ale byl to spíš klasický pokus z nás dostat úplatek v amerických dolarech. Nechali nás tam dusit a čekali, že vyměkneme. My jsme ale nevyměkli a naopak naše drzost dožadování se našich práv po šesti hodinách slavila úspěch a my mohli vyrazit na další cestu.

Nakonec byla mise úspěšná, a i když museli v jeden moment její účastníci běloruské policisty uplácet i kartonem piv, počítače i zdravici od prezidenta Havla se jim do běloruské redakce nezávislých novin doručit podařilo.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme