Václav Havel, účastník protikomunistického odboje. Resort obrany mu vydal osvědčení in memoriam

Bývalý prezident Václav Havel obdržel v pondělí od ministerstva obrany in memoriam osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. Resort o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. O vydání osvědčení Havlovi požádalo Centrum pro dokumentaci totalitních režimu. Ministerstvo uvedlo, že Havel se proti totalitní moci vymezoval celý svůj život i na úkor své osobní svobody.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel na fotce z června 1996

Václav Havel na fotce z června 1996 | Zdroj: Reuters

Dramatik, esejista, disident, kritik komunistického režimu a později politik Havel se stal prvním porevolučním prezidentem Československa a následně České republiky. Prezidentem byl do roku 2003, zemřel 18. prosince 2011.

Ve Spojených státech zemřel Král Šumavy Josef Hasil. Protikomunistickému odbojáři bylo 95 let

Číst článek

Ministerstvo uvedlo, že svými postoji výrazně přispěl k polistopadovému obnovení svobody a demokracie v Československu.

V rozhodnutí o osvědčení stojí, že Havel nejpozději od roku 1965 do listopadu 1989 vyvíjel soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost. Spočívala v psaní textů, projevů, petic, veřejné obhajobě lidských práv či spoluzaložení Charty 77.

Text osvědčení zmiňuje i Havlovy kontakty s politickým exilem, spolupráci s představiteli opozice či obránci lidských práv z dalších komunistických zemí.

Vyjádřit úctu

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu od roku 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie v tehdejším Československu.

Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100 000 korun, pozůstalí manželé poloviční částku. Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že resort aktuálně eviduje 5428 žádostí o vydání osvědčení o účasti ve třetím odboji, rozhodlo v 5158 případech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme