Václav Havel se po klidné noci cítí lépe

Exprezident Václav Havel v noci na dnešek dobře spal a jeho zdravotní stav se mírně zlepšil, i když nadále zůstává vážný. Radiožurnálu to potvrdil šéf lékařského konzilia Martin Holcát. Havel se léčí ve Fakultní nemocnici Motol se zánětem plic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Martin Stehlík

"Dneska mohu říct, že je zase o trochu lepší, dýchá se mu volněji a cítí se celkově lépe. Antibiotika jsme dnes neměnili, léčba byla změněna včera a musíme v ní samozřejmě kontinuálně pokračovat," uvedl Holcát.

Václav Havel podle něj dál leží na jednotce intenzivní péče a zatím nelze říct, jak dlouho tam ještě zůstane. Záleží především na vývoji jeho zdravotního stavu, kdy se bude moci přestěhovat do prezidentského apartmá. Tam by kromě nemocničního pokoje měl k dispozici také pracovnu.

Dvaasedmdesátiletý bývalý prezident je hospitalizován od minulého pondělka, kdy se v motolské nemocnici podrobil na ORL klinice drobné operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku. I když zánět ustupuje, Havlovo onemocnění se vyvíjí kolísavě.

Pooperační stav zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku, v pátek se zánět rozšířil i na levou plíci, čehož se lékaři obávali. V sobotu se bývalému prezidentovi ucpal lalok pravé plíce. Intenzivní rehabilitace ale problém odstranila. Těžkosti se v pondělí ráno opakovaly - tentokrát se částečně uzavřel dolní lalok v pravé plíci. Stav se zlepšil po intenzivní rehabilitaci a inhalaci, pomohla i změna antibiotik.

O Havlovu léčbu se stará lékařské konzilium, které tvoří více než desítka předních odborníků z různých lékařských oborů. Znovu se sejdou dnes odpoledne. Kvůli akutnímu zánětu průdušek, který komplikovala srdeční arytmie, se Václav Havel léčil už na začátku loňského roku.

Přečtěte si předcházející vývoj:
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla je nadále vážný
Exprezidentovi Václavu Havlovi je o trochu lépe
Zdravotní stav Václava Havla se nezhoršuje
Konsilium: Zdravotní stav Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný

Martin Hromádka, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme