Václav Havel se rozloučil s postem na Hradě

Václav Havel, který stál v čele našeho státu dlouhých třináct let, se dnes večer rozloučil s veřejností. V rozhlasovém a televizním projevu poděkoval všem, kteří mu důvěřovali a podporovali ho, a omluvil se těm, které zklamal. Zdůraznil, že se vždy řídil svým nejlepším vědomím a svědomím. Václav Havel také vyjádřil vděčnost osudu, že mohl být svědkem a přímým účastníkem mnoha převratných dějů. Připomněl, že bylo jednoduché zrušit jemné předivo občanských institucí a vztahů, všechno zestátnit a podřídit život celé země jednomu politickému centru. Mnohem těžší a delší je ale skládat znovu všechno k sobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Česká televize
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozloučení Václava Havla

Nevyloučil, že se sám pokusí o tom všem vydat svědectví. To, že nemá dosud nástupce, nepovažuje za katastrofu. Věří, že se nakonec novou hlavu státu podaří najít - na něm a celé společnosti pak bude, aby ukázali, do jaké míry už jsme plnohodnotnou součástí demokratického světa. Závěrem Václav Havel poděkoval své druhé ženě Dagmar za to, že přijala svůj úděl a navzdory nepříznivým podmínkám dostála svému postavení.

Václav Havel i poslední hodiny v čele státu strávil pilnou prací. Dopoledne společně s chotí absolvoval maraton kladení věnců na význačných místech české státnosti, v poledne se setkal s odstupující šéfkou statistického úřadu a poté mluvil s předsedy vlády a sněmovny. Odpoledne se rozloučil s armádou a vyměnil si i několik slov s hlavou katolické církve v Čechách. O půlnoci z Pražského hradu zmizí prezidentská standarta. Kvůli tomu bude první nádvoří Hradu mimořádně otevřeno pro veřejnost. Na stožáru se vlajka objeví opět v okamžiku, kdy nový prezident složí slavnostní přísahu.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme