Sedm let od úmrtí prvního českého prezidenta. Havla připomene průvod s velkým srdcem i čtení jeho textů

Sedm let uplynulo od úmrtí posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Na jeho památku budou zapalovat svíčky nebo budou číst úryvky textů jeho děl. Havlovi příznivci také odnesou na Pražský hrad symbolické srdce. Vzpomínkové akce se budou konat kromě Prahy i třeba na Hrádečku, kde měl Havel chalupu a kde 18. prosince 2011 zemřel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel na fotce z prosince 1989

Václav Havel na fotce z prosince 1989 | Zdroj: Reuters

Dramatik a někdejší disident Havel patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. „Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit,“ řekl Havel ve svém prvním novoročním projevu v roce 1990. Projevy prezidentů až do roku 1935 si můžete poslechnout ZDE.

Václav Havel byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Letos v říjnu by se dožil 82 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si úryvek z prvního novoročního projevu Václava Havla

Havlovu památku si chtějí lidé na několika místech Česka připomenout čtením z jeho textů. Jedna z akcí se bude konat na pražském Jungmannově náměstí.

„Každý, kdo se bude chtít ke vzpomínce připojit, může přijít mezi 11.00 a 18.00 na Jungmannovo náměstí v Praze a pouze chvilku postát, zapálit svíčku nebo se připojit ke kontinuálnímu čtení z díla Václava Havla,“ pozvali organizátoři na akci.

‚Dobré, co Havel v lidech probudil‘

Večer pak z náměstí Václava Havla u pražského Národního divadla vyjde průvod na Hradčanské náměstí. V jeho čele pořadatelé ponesou velké srdce, které podle nich má symbolizovat „dobré, co Havel v lidech probudil“. Na Hradčanském náměstí zazní proslovy a česká hymna.

Číst z Havlových děl se bude i večer v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové. Lidé budou přicházet zapalovat svíčky také k jeho chalupě na Hrádečku. Památku Havla chce také položením květiny na jeho hrob uctít předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Doba plná protikladů. Před 30 lety se konala jediná povolená opoziční demonstrace za komunismu

Číst článek

Po Havlovi je také pojmenovaná celá řada míst, od března 2012 třeba pražské letiště, jeho jméno ale nese i ulice nebo lavičky. Trutnovem protéká řeka Úpa a na jejím břehu mají nábřeží Václava Havla. O pojmenování po prezidentovi rozhodli před dvěma lety zastupitelé.

Letiště, budova i náměstí

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě také před dvěma lety lidé peticí vyzvalo zastupitele k přejmenování bulváru Ivana Lepse na bulvár Václava Havla. I tady se změna podařila.

Náměstí Václava Havla, tak se už přes dva roky jmenuje piazzeta u Národního divadla v Praze. V Brně mají pod Petrovem Uličku Václava Havla. Jméno prvního českého prezidenta nesou také lavičky třeba v Praze, v Hradci Králové, Pardubicich, v Košicích, Dublinu, Washingtonu, Oxfordu nebo v Novém Boru.

18. prosinec, tedy den kdy Václav Havel zesnul na Hrádečku u Trutnova, si někteří připomínají vytaženými nebo krátkými nohavicemi. Ty odkazují na již legendární krátké kalhoty, které měl na sobě Václav Havel při inauguraci do úřadu prezidenta 29. prosince 1989.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak Václav Havel vysvětloval inauguraci do úřadu prezidenta 29. prosince 1989

Václav Havel je také přítomen v budově amerického Kongresu. V listopadu 2014 tam odhalili jeho bustu, Havel se stal teprve čtvrtým Evropanem, kterému se dostalo podobné cti. „Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí,“ prohlásil tehdy John Boehner, který Havla označil za významného politika a dramatika.

Podobné cti se mu dostalo i v irském Dublinu, kde jeho busta zdobí prostory irského parlamentu. „Dopad jeho myšlenek a konání je velký a zůstává,“ řekla v prosinci 2016 česká velvyslankyně v Dublinu Hana Mottlová. Třída Václava Havla se nachází v Gdaňsku, náměstí má izraelská Haifa. Jeho jméno nese také budova v Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku.

mkk, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme