Lidé si připomněli Václava Havla. V Praze na Jungmannově náměstí zapálili svíčky a četli z jeho knih

Přesně před osmi lety zemřel první polistopadový prezident Václav Havel. Vzpomínali na něj lidé po celé zemi, nejvíc v Praze. Ve středu dopoledne začala na Jungmannově náměstí akce Svíčka pro Václava Havla, pořádalo ji už počtvrté občanské hnutí Politika a svědomí. Setkání zakončila mše za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Jungmannově náměstí bylo improvizované pódium s přístřeškem a mikrofonem. Celou akci zahájila píseň Modlitba pro Martu, poté promluvil bývalý ministr kultury Daniel Herman a přečetl úryvek z jedné z Havlových knih.

Na prostranství hořely svíčky rozestavěné do tvaru srdce. Lidé, kteří chodili kolem, se zastavovali, poslouchali a mohli také zapálit svíčku. Za dobrovolný příspěvek tam svíčky, ale i placky nebo srdíčka prodávala jedna z organizátorek akce Bohuslava Boučková. I ona se zapojila do řetězového čtení. Vybrala si méně známou Havlovu knihu Pižďuchové.

„V jednom textu je: Milé děti, dejte si pozor, abyste neupadly na hlavu, byly by z vás Pižďuchové. A to se mi hrozně líbí. Některé jeho filozofické texty jsou hůře srozumitelné, proto jsem vybrala tuto knížku,“ uvedla Boučková.

Nejlepším polistopadovým prezidentem byl Havel, myslí si podle průzkumu 55 procent Čechů

Číst článek

Byl skvělý kuchař

Z díla bývalého prezidenta četl na Jungmannově náměstí taky kněz a filozof Tomáš Halík. S Havlem ho spojovalo čtyřicetileté přátelství.

Pamatuji si, jak jsme se setkávali také na Hrádečku. On byl samozřejmě hlídán estébáky, tak tam byl především naslouchajícím, ale také báječně vařil. Václav Havel byl skvělý kuchař a nezkazil žádnou zábavu.“ 

Ani jeden ze čtyř ročníků Svíčky pro Václava Havla zatím nevynechala studentka Anna Povolná. „Já sem chodím každý rok. Je to pro mě taková hezká vzpomínka na pana Havla. Ale ne tak úplně ve smutku, ale právě poslechnout si jeho texty a vidět, že sem chodí i ostatní.

O pravdě, lásce a Václavu Havlovi

Číst článek

Číst z Havlových textů přišli taky například socioložka Jiřina Šiklová, Petr Pithart, Hayato Okamura nebo herec Jan Potměšil.

Dramatik, disident a později poslední prezident Československa a první prezident České republiky Václav Havel zemřel před osmi lety ve věku 75 let na následky dlouhodobých zdravotních problémů. Zesnul na své chalupě na Hrádečku, kam ve středu lidé také přijížděli zapálit svíčku a zavzpomínat.

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme