Václav Havel v Českém rozhlasu 1 o Temelínu

Prezident Václav Havel si vyčítá, že propásl na začátku 90. let šanci zabránit dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Prohlásil to dnes ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kde byl hostem pořadu Radiofórum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Po dnešním povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ke spuštěním prvního bloku elektrárny už zbývá Havlovi podle jeho slov jen věřit, že je Temelín bezpečný a že je to zároveň poslední jaderná elektrárna v zemi. "Jestli si něco vyčítám jako svoji vůbec největší chybu, co jsem za deset let prezidentství udělal, tak to bylo, že jsem nevystoupil velmi ostře v roce 1990 proti stavbě Temelína," konstatoval prezident v rozhovoru pro Český rozhlas.

Svou šanci propásl, když federální vláda rozhodovala o tom, že se dostaví jen dva ze čtyř bloků Temelína. "Kdybych já začal křičet a řvát, že tam nemá být žádný, tak jsem možná měl tehdy takový vliv, že by se to stalo. Ale vycházel jsem z asi nesprávné úvahy, že oni vědí, co činí," přiznal. Své hlasité "ne Temelínu" vyřkl prezident až loni v květnu, krátce předtím, než vláda ČSSD rozhodla o jeho dostavbě. Nyní už se to ale podle Havla nedá zachránit. "Zbývá jediné - pevně věřit a doufat, že tato elektrárna je skutečně bezpečná, že v ní nikdy k žádné havárii nedojde a já osobně pevně věřím, že je to naše poslední jaderná elektrárna," uvedl Havel jen pár hodin poté, co Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal povolení k aktivaci paliva v prvním reaktoru. Jihočeská elektrárna se tím začala připravovat na zahájení vlastní řízené štěpné reakce.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme