Lidé uctili památku Václava Havla. Vzpomínkový průvod vyrazil i na Pražský hrad

Před sedmi lety zemřel bývalý český prezident Václav Havel. V úterý lidé uctili jeho památku na Jungmannově náměstí akcí nazvanou Svíčka pro Václava Havla – kromě zapalování svíček četli z jeho děl. Po šesté hodině večer vyrazil z náměstí Václava Havla vzpomínkový pochod s názvem Srdce na Hrad. Dění na místě sledoval Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod okolo sedmé hodny dorazil na Hradčanské náměstí, kde bylo připraveno několik proslovů. Jako první promluvil bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), ten mimo jiné připomněl známý citát Václava Havla o tom, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Promluvila také dokumentaristka Olga Sommerová. Ta řekla, že Václav Havel byl hrdina a jeho činy bychom se měli inspirovat.

Osobnost, jako byl Václav Havel, tu dnes chybí, říkají autoři divadelní inscenace Dopisy Olze

Číst článek

„Pro mě je Václav Havel člověk, který se držel svých idejí, ať mu to přinášelo jakékoliv problémy – byl zavřený pět let, pronásledoval ho komunistický režim. Držel se svých idejí a neslevil z nich ani za cenu nějaké morální újmy,“ popsal Radiožurnálu Jiří Bareš, organizátor akce.

Velké srdce, které lidé nesli v čele průvodu, má podle něj znamenat „vše dobré, co Havel národu dal.“

„Otevřel nám cestu ke svobodě, k demokracii a teď je jenom na nás, abychom si ji dokázali udržet,“ dodal. Lidé s sebou nesli i fotografie bývalého prezidenta nebo srdíčka.

Vzpomínkové akce se konaly kromě Prahy i na Hrádečku, kde měl Havel chalupu a kde 18. prosince 2011 zemřel.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme