Václav Kasík skončil ve vedení Českého rozhlasu, dočasně ho nahradí Richard Medek

V čele Českého rozhlasu stojí dosavadní programový ředitel Richard Medek. Dočasně. Rada Českého rozhlasu odvolala z pozice generálního ředitele Václava Kasíka. Většina jejích členů Kasíka kritizovala za prodražení rekonstrukce historické budovy, spory kolem analogového vysílání Rádia Wave nebo pozitivní lustrační osvědčení bývalého ředitele Kasíkova sekretariátu. Dalšího ředitele chce rada vybrat do tří měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Kasík | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Deset let - právě tak dlouho stál Václav Kasík v čele Českého rozhlasu. V posledních měsících jeho kritika uvnitř rozhlasové rady sílila. Ta mu vytkla prodražení rekonstrukce historické budovy nebo vlnu negativních reakcí na změnu programové koncepce Radiožurnálu v loni v lednu i statisícové výdaje za právní služby v souvislosti s chystaným prodejem rozhlasové nemovitosti v Krkonoších.

"Jednalo se o enormní výdaje veřejných finančních prostředků, aniž bylo dosaženo žádoucího výsledku. Z výše zmíněných důvodů, opírajících se o přijatá usnesení rady, navrhuje předsednictvo rady Českého rozhlasu odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu ing. Václava Kasíka," zahájil mimořádné jednání rady její předseda Jiří Florián.

Václav Kasík s výtkami rady nesouhlasil s tím, že rozhlas vede hospodárně a roste i poslechovost: "Ve zprávě pro parlament žádné jiné než dobré věci nebyly. Rozpočet je čím dál tím pevnější. Kde jsou základní chyby, za které zodpovídá generální ředitel? Poslechovost stoupla - je nejlepší za poslední čtyři roky. Finance jsou v takovém pořádku, že by zasluhovaly obdiv."

Zhruba po hodině a půl ale bylo jasno. Šest ze současných osmi členů rady zvedlo ruku pro Kasíkovo odvolání. Ten svůj konec ve funkci nechtěl příliš komentovat: "Pro mě je důležitá skutečnost, že jsem byl odvolán. Všechno."

Kdo se stane příštím ředitelem Českého rozhlasu, by mělo být známé do tří měsíců. Po tuto dobu rozhlas povede dosavadní programový ředitel Richard Medek. Ten má pro toto období priorit několik:

"Je to doba poměrně krátká, ale ty úkoly nejsou nikterak nicotné. Je to samozřejmě program a nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, udržení vyrovnaného rozpočtu pro rok 2009 a příprava rozpočtu na rok 2010. Dále podrobná analýza současného stavu rekonstrukce a určení další strategie postupu s cílem rekonstrukci studiové části historické budovy, co nejdříve dokončit."

Richard Medek | Foto: Jiří Suchomel

Václav Kasík je prvním generálním ředitelem Českého rozhlasu, který ve funkci nedobrovolně skončil.

Václava Marešová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme