Václav Klaus apeluje na jednotu hodnot ODS

Na kongresu Občanské demokratické strany ve Františkových lázních varoval odcházející předseda strany Václav Klaus před rozmělněním ideologických principů ODS a jasně formulovaných hodnot, které strana téměř 12 let prosazovala na české politické scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Petr Eret

ODS jak na celostátní, tak i lokální úrovni podle Klause svou malou odvahou a důsledností dopustila, že obsah její politiky byl často odfiltrován od pravicové rétoriky, která začala být bez skutečných činů málo věrohodná. Vyzval delegáty, aby při nedělní volbě předsedy a místopředsedů mysleli i na tato rizika.

Delegátům kongresu ve Františkových Lázních řekl, že rizikem nejsou pro ODS ani její političtí soupeři, ani média či kampaně "vlivných skupin" z takzvané nepolitické politiky: "Jediným skutečným nebezpečím si můžeme být jen my sami," prohlásil Klaus.

Klaus také kritizoval postoj médií vůči ODS. Myšlenky občanských demokratů jsou podle něho sdělovacími prostředky často chybně interpretovány a část médií se z různých důvodů postupně začala chovat jako protivníci či soupeři ODS. Pro nápravu je podle Klause třeba, aby novináři mohli mnohem systematičtěji nahlédnout do záměrů, postojů a myšlenek strany.

"V ODS nastal okamžik pro někoho snad překvapivého, ve skutečnosti však přirozeného a nevyhnutelného vyostření názorových, zájmových ale konec konců i generačních konfliktů. Věřím, že ODS tímto obdobím projde posílena a opět o něco dospělejší," zdůraznil Václav Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pokorný: Projev Václava Klause

"Ujišťuji vás, že mi v žádném případě osud ODS není a nebude lhostejný. Proto vás všechny žádám: nedopusťte, aby ODS ztratila svou tvář a aby v honbě za líbivostí a personálními ambicemi opustila své hodnotové a programové principy," zakončil svůj projev Václav Klaus, po jehož vyslechnutí delegáti povstali a dlouhým potleskem vzdali odcházejícím předsedovi hold.

Kongres už v pátek změnou stanov inicioval jmenování Václava Klause čestným předsedou strany. Změna stanov také umožní zavést funkci prvního místopředsedy.

V sobotu je kongres ODS věnován hlavně diskusi. Očekává se, že delegáti budou rozebírat nejen výsledky posledních voleb do sněmovny i Senátu, ale také další směřování strany.

Volba nového vedení ODS je pak na programu v neděli. O post nového předsedy budou zatím soutěžit Petr Nečas, Mirek Topolánek, Jan Zahradil a Miroslava Němcová. Za mírného favorita je označován Nečas, v závěsu za ním jsou Topolánek se Zahradilem.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme