Václav Klaus apeluje na jednotu hodnot ODS

Na kongresu Občanské demokratické strany ve Františkových lázních varoval odcházející předseda strany Václav Klaus před rozmělněním ideologických principů ODS a jasně formulovaných hodnot, které strana téměř 12 let prosazovala na české politické scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Petr Eret

ODS jak na celostátní, tak i lokální úrovni podle Klause svou malou odvahou a důsledností dopustila, že obsah její politiky byl často odfiltrován od pravicové rétoriky, která začala být bez skutečných činů málo věrohodná. Vyzval delegáty, aby při nedělní volbě předsedy a místopředsedů mysleli i na tato rizika.

Delegátům kongresu ve Františkových Lázních řekl, že rizikem nejsou pro ODS ani její političtí soupeři, ani média či kampaně "vlivných skupin" z takzvané nepolitické politiky: "Jediným skutečným nebezpečím si můžeme být jen my sami," prohlásil Klaus.

Klaus také kritizoval postoj médií vůči ODS. Myšlenky občanských demokratů jsou podle něho sdělovacími prostředky často chybně interpretovány a část médií se z různých důvodů postupně začala chovat jako protivníci či soupeři ODS. Pro nápravu je podle Klause třeba, aby novináři mohli mnohem systematičtěji nahlédnout do záměrů, postojů a myšlenek strany.

"V ODS nastal okamžik pro někoho snad překvapivého, ve skutečnosti však přirozeného a nevyhnutelného vyostření názorových, zájmových ale konec konců i generačních konfliktů. Věřím, že ODS tímto obdobím projde posílena a opět o něco dospělejší," zdůraznil Václav Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pokorný: Projev Václava Klause

"Ujišťuji vás, že mi v žádném případě osud ODS není a nebude lhostejný. Proto vás všechny žádám: nedopusťte, aby ODS ztratila svou tvář a aby v honbě za líbivostí a personálními ambicemi opustila své hodnotové a programové principy," zakončil svůj projev Václav Klaus, po jehož vyslechnutí delegáti povstali a dlouhým potleskem vzdali odcházejícím předsedovi hold.

Kongres už v pátek změnou stanov inicioval jmenování Václava Klause čestným předsedou strany. Změna stanov také umožní zavést funkci prvního místopředsedy.

V sobotu je kongres ODS věnován hlavně diskusi. Očekává se, že delegáti budou rozebírat nejen výsledky posledních voleb do sněmovny i Senátu, ale také další směřování strany.

Volba nového vedení ODS je pak na programu v neděli. O post nového předsedy budou zatím soutěžit Petr Nečas, Mirek Topolánek, Jan Zahradil a Miroslava Němcová. Za mírného favorita je označován Nečas, v závěsu za ním jsou Topolánek se Zahradilem.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme