Exprezident Klaus: Protestující jsou frustrovaní, že nevyhráli volby. Demonstrace mohou zneklidnit zemi

Protivládní demonstrace, které vyvrcholí nedělním protestem na pražské Letné, mohou podle bývalého prezidenta Václava Klause změnit atmosféru v zemi a zneklidnit situaci. Klaus v neděli v debatě Partie TV Prima řekl, že se jedná o protesty zneuznaných lidí, kteří jsou frustrovaní, že nevyhráli volby. Frustrace a snaha se zviditelnit podle něj stojí i za tím, že se opoziční strany vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě, které se uskuteční ve středu.

Praha (Aktualizováno: 13:11 23. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Klaus řekl, že demonstrace jsou fenomén, ale jinou věcí jsou demonstrace organizované, manipulované, na které se podle něj sváží zadarmo z Moravy „zaplacení lidé“.

Tvrdí, že před 30 lety se demonstrovalo proti režimu, dnes protestuje hrstička zneuznaných lidí.

Musíme zůstat v pohotovosti, řekl Minář zaplněné Letné. Na listopad ohlásil další demonstraci

Číst článek

„Jsou nespokojení, frustrovaní, že nevyhráli volby,“ konstatoval Klaus. Demonstrace mohou podle něj zneklidnit zemi, rozeštvávat a přispět k nepohodě v Česku.

Bývalý prezident řekl, že sám je daleko víc frustrovaný než většina lidí. Kritizoval vládnutí Pirátů v Praze. „Je to děs, který jsem si nikdy před 30 lety neuměl představit, že se něčeho takového dožiju,“ uvedl.

‚Pozitivní věci‘

Účast na Letné však nepovažuje za způsob, jak frustraci vyjevit. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) podle něj také dělá jinou politiku, než kterou by někdejší předseda vlády Klaus dělal sám.

Na adresu premiéra Babiše řekl, že nemá důvod být jeho stoupencem, protože současný premiér založil politickou kariéru na vymezování proti němu. „Hodnoťme jeho vládu, jak funguje a nefunguje. Já vidím řadu věcí pozitivních, velmi bych chtěl vidět, jak by se chovaly jiné politické strany,“ řekl Klaus.

Hra o počet demonstrantů: Hamáčkovi přijde odhad v SMS, jiní spoléhají na fotky a matematiku

Číst článek

Chválil Babiše, že se na jednání Evropské rady postavil proti „nesmyslné doktríně“ o člověkem vyvolaném globálním oteplování.

Frustrace opozice podle Klause stojí i za středečním chystaným hlasováním o nedůvěře vlády. „Už dlouho se (lídři opozice) nezviditelnili, proto vyvolají hlasování o nedůvěře a budou mít několik hodin šance, aby ČT24 vysílala jejich moudrá nebo méně moudrá plácnutí do vody,“ uvedl. Babišův střet zájmů, jehož evropské analýzy opozici k hlasování přiměly, je podle něj šest let známá věc.

Klaus kritizoval vládní sociální demokracii, především ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD). Chová se podle něj jako „fanatička“, která popírá zásadu, že práce je východiskem a sociální dávky pouhou výjimkou. Šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) označil za ostudu zahraniční politiky.

Soud kvůli ‚ruskému agentovi‘

Václav Klaus také uvedl, že zvažuje právní kroky kvůli výroku předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, že je ruským agentem. Kalousek tento týden na sociálních sítích uvedl, že „dnes nepochybuji, že V. Klaus byl a je ruský agent, znovu aktivovaný po roce 2010“.

Spor Babiše a Kalouska kvůli ostrým slovům ve sněmovně nebude řešit imunitní výbor

Číst článek

Klaus v neděli na Primě řekl, že v souvislosti s prohlášením mu chodily textové zprávy s narážkami, že Kalousek zřejmě měl při psaní vysokou hladinu alkoholu.

Až po několika hodinách se dozvěděl, na co reagují, a považoval je za oprávněné. Kalousek však o několik dní později prohlášení zopakoval pro deník Právo, „zdá se při smyslech“, řekl na Primě dále Klaus, což považuje za vážnější záležitost.

Exprezident uvedl, že mu právníci radí, aby požadoval omluvu podle občanského zákoníku a stamilionové částky. Dodal, že o soudu přemýšlí. Právní kroky by podle něj stály za to, aby „další šílené osoby politické scény“ zastrašily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme