Václav Klaus nepovede Trikolóru do voleb a nebude kandidovat. ‚Nikdo to nevěděl,‘ říká poslankyně

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší nepovede hnutí do nadcházejících sněmovních voleb a nebude sám kandidovat do veřejné funkce. Oznámil to na svém facebooku. Uvedl, že z převážně osobních důvodů ukončí své veřejné aktivity. Jeho otec, exprezident Václav Klaus by synův odchod z politiky považoval za velkou ztrátu, zkusí mu domluvit. O předsednické křeslo Trikolóry se bude ucházet místopředsedkyně strany Zuzana Majerová Zahradníková.

Praha (Aktualizováno: 18:50 23. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus mladší se rozhodl nekandidovat ve sněmovních volbách a ukončit veřejné aktivity | Foto: Michal Růžička/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že nepovedu Trikolóru do sněmovních voleb 2021, nebudu sám nikam kandidovat a ukončím veřejné aktivity,“ oznámil Václav Klaus mladší v úterý na svém facebookovém profilu. Jako důvod uvedl osobní problémy, konkrétně pak rozpad rodiny v roce 2017. Podle svých slov také svolá co nejrychleji sněm, aby se i formálně mohl funkce předsedy hnutí vzdát.

Trikolóra, Svobodní a Soukromníci půjdou do voleb společně. Chtějí hájit svobodu i českou korunu

Číst článek

Místopředsedkyně strany Zuzana Majerová Zahradníková nejprve nechtěla situaci komentovat. „Žádné velké prohlášení bych teď nedávala. Večer v šest hodin se v rámci předsednictva setkáme. Nechci to hodnotit,“ sdělila politička, která se do sněmovny dostala za ODS. v roce 2019 ale stranu opustila. 

Následně ale připustila, že ji Klausovo rozhodnutí překvapilo. „Bylo to jedním slovem překvapivé,“ uvedla a několikrát zopakovala, že to „nikdo nevěděl“. 

O předsednické křeslo se přitom bude zřejmě sama ucházet. „Zatím to vypadá, že budu kandidovat na předsedkyni,“ odpověděla na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

‚Proti Pirátům‘ 

Co bude se stranou dál? „Budeme pokračovat. To je pro současnou chvíli maximum,“ tvrdí jedna ze dvou poslankyň strany, která chce na podzim překročit pětiprocentní hranici a dostat se do sněmovny. 

Klaus ve svém vyjádření neopomněl vyzdvihnou výsledek Trikolóry v krajských volbách. Kvitoval také vznik široké struktury a zajištění finančních prostředků pro kampaň.

Část členů Trikolóry vyzývá Klause k rezignaci. Kritizují jeho ‚svévolné rozhodování‘ o kandidátkách

Číst článek

Kandidovat jen „proti Pirátům“ je stejně jako „proti Babišovi“ podle něj politický nesmysl. „Když chcete někoho porazit či ho oslabit – musíte sám posílit a strhávat lidi pod svůj pozitivní program. Že je někdo druhý takový nebo makový – to je program pro komentátory, ne pro lidi, co jsou na hřišti,“ dodal.

Vizi cesty Trikolóry a dalších stran proti Pirátům nastínil v minulých dnech exprezident Václav Klaus. O víkendu Klaus starší v prohlášení vyzval, aby se pro letošní sněmovní volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil například SPD a Trikolóru. Zároveň varoval před takzvanou radikální levicí, za kterou označuje Piráty.

S rozhodnutím syna odejít z politiky nesouhlasí. „Prezident Klaus by odchod svého syna z politického života považoval za velkou ztrátu pro českou politiku,“ sdělil pro ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. „Pokusí se jej ještě přesvědčit, aby vše ještě uvážil. Mnoho lidí mu důvěřuje, včetně jeho otce,“ dodal.

Klaus mladší vstoupil do politiky v roce 2002 v barvách ODS. V roce 2009 na protest proti tehdejšímu předsedovi strany Mirku Topolánkovi občanskou demokracii opustil, v roce 2016 se však vrátil a byl v následných volbách zvolen poslancem.

Trikolóru založil Václav Klaus mladší v roce 2019 po jeho vyloučení z ODS - důvodem mělo být jeho vystoupení před poslanci, v němž přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.

Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že nepovedu Trikolóru do sněmovních voleb 2021, nebudu sám nikam kandidovat a ukončím...

Zveřejnil(a) Václav Klaus ml. dne Úterý 23. března 2021

tzr, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme