Fiala: Klause mladšího jsem k odchodu z klubu vyzval já. Nerespektuje hodnoty, principy a program ODS

Poslanci ODS ve středu vyzvali Václava Klause mladšího, aby opustil řady poslaneckého klubu. Ten přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Předseda strany Petr Fiala pro server iROZHLAS.cz řekl, že Klaus se dlouhodobě dostával do rozporu s programem ODS. Rozhovor vznikl ještě před tím, než exprezident Klaus prohlásil, že ODS směřuje k bezvýznamnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak probíhalo středeční jednání klubu? Byla ta diskuse emotivní?
Nebudu komentovat jednání na klubu. Jsme konzervativní strana, ty věci jsme si vyjasnili a usnesení všichni znáte.

‚Svým jednáním poškozuje stranu.‘ Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu, ten odmítl

Číst článek

Byl na jednání klubu přítomen i Václav Klaus ml.?
Samozřejmě. Přece bychom nejednali bez něho, když se to týkalo jeho osoby a jeho postojů.

Jak reagoval přímo na klubu? Jak se obhajoval?
Nebudu komentovat jednání klubu ani výroky jiných. Výsledek klubu byl jednoznačný. Václav Klaus byl vyzván, aby opustil poslanecký klub Občanské demokratické strany, a to je rozhodující.

Vy sám jste se za jeho slova o koncentračním táboře omlouval. Znamená to, že to usnesení jste i vy osobně podpořil?
Samozřejmě že jsem takové usnesení podpořil. Byl jsem to já, kdo vyzval Václava Klause k tomu, aby opustil klub opustil.

Můžete zdůvodnit, co vás k tomu vedlo? Protože kontroverzní výroky Václava Klause ml. se řešily už v minulosti.
Už jste si odpověděla v té otázce. Kontroverzní výroky se řešily už v minulosti. Václav Klaus se dlouhodobě dostával do rozporu s programem ODS, se způsobem politiky, který chceme dělat. A nyní jsem dospěl k závěru, a nejenom já, ale naprostá většina kolegů v poslaneckém klubu, že je potřeba to řešit.

‚Neskončí to prohlášením‘

Václav Klaus ml. odmítl, že by klub opustil sám. Mluvila jsem s ním a říkal, že jediná možnost je, že ho vyloučíte. Může dojít k této krajní možnosti?
Ta věc je teď čerstvá, proběhlo to včera večer a samozřejmě budeme o dalších krocích jednat. Určitě to neskončí tímto prohlášením.

20:38 – 13. 03. 2019

61 701

Server iDNES uvedl, že o tom bude jednat i výkonná rada strany. To platí? 
Je to věc, která se samozřejmě nedotýká jen poslaneckého klubu, ale dotýká se celé občanské demokratické strany a musíme se k tomu postavit, máme k tomu příslušné orgány, to je výkonná rada ODS, která se tím nepochybně bude hned na příštím jednání zabývat.

Na kdy je příští jednání naplánováno?
Na sobotu.

A mohlo by už na tomto jednání padnout rozhodnutí o vyloučení?
Nebudu předjímat, k čemu jednání dospěje. Ale jednoznačně říkám, že to neskončilo včerejším usnesením a že ty věci je potřeba dořešit.

‚Nebojím se odlivu‘

Nevyčítali vám v minulosti straníci, že se ohledně pana poslance Klause ml. nejednalo razantněji?
Zastával jsem názor, že Občanská demokratická strana musí unést různé typy osobností a že kontroverzní výroky jednotlivců, pokud jednorázově zazní, nejsou výrazem politiky ODS. Ale teď jsem dospěl k přesvědčení, že Václav Klaus nerespektuje hodnoty, principy a program strany a to už nelze obejít. K tomu je potřeba se jasně postavit.

Exprezident Klaus: ODS směřuje k bezvýznamnosti. Musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana

Číst článek

Ptala jsem se na to i z toho důvodu, že už nejde jen o ODS jako takovou. Neoslabuje jeho počínání vaši pozici jako lídra? Protože spoustu věcí mu „prošlo“, aniž byste nějak razantněji zasáhl.
Pro mě je důležité, zda to oslabuje, nebo neoslabuje pozici Občanské demokratické strany. Jsem natolik sebevědomý v dobrém slova smyslu, že nějaké řeči o tom, jestli mě to oslabuje, nebo neoslabuje, mě nezajímají. Mě zajímá to, zda to oslabuje, nebo neoslabuje Občanskou demokratickou stranu, naši schopnost oslovovat voliče, naši důvěryhodnost před veřejností. A ve chvíli, kdy mám pocit, že to jednání je pro Občanskou demokratickou stranu ohrožující, tak jednám. A to dělám v tomto případě.

Takže sám o sebe se nebojíte?
Ne, to se v žádném případě nebojím.

PRO A PROTI: Mají se mazat komentáře na sociálních sítích? Debatovali Václav Klaus mladší a Jan Farský

Číst článek

Proč jste zasáhl až teď? Nesouvisí to i s tím, že Václav Klaus ml. přinášel ODS určitou část voličů? Nebyla v tom i obava, že by vás tito voliči mohli opustit? Není ta obava teď namístě?
Zasáhl jsem já a poslanecký klub Občanské demokratické strany ve chvíli, kdy se výroky, postoje, názory Václava Klause dostávají zcela zřetelně do rozporu s politikou ODS. A to je něco, co si žádná strana nemůže dovolit.

Nebojíte se odlivu voličů?
Ne, odlivu se nebojím a Občanská demokratická strana bude nadále získávat voliče na základě poctivé politiky, rozumného programu a lidí, kteří jsou natolik důvěryhodní, aby takovou politiku mohli reprezentovat.

Znamená to, že pro příští volby – třeba do sněmovny – už s Václavem Klausem ml. nebudete počítat?
Budou jednat orgány strany. Bavili jsme se o tom, že bude jednat výkonná rada. A do té doby nebudu předjímat žádné další kroky.

Kristýna Guryčová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme