‚Svým jednáním poškozuje stranu.‘ Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu, ten odmítl

Poslanecký klub ODS vyzval Václava Klause mladšího k odchodu z klubu. Klaus svým jednáním dlouhodobě stranu poškozuje, píše se v usnesení po večerním jednání klubu. Poslanec v úterý přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci považují výrok za nepřijatelný. Klaus výzvu k opuštění klubu odmítl.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 21:35 13. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus mladší z ODS

Václav Klaus mladší | Foto: David Neff / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Klaus mladší nevyhoví středeční výzvě poslaneckého klubu strany, aby klub opustil. Pokud bude vyloučen, obrátí se k voličům.

„Pokud to udělají, tak se obrátím k voličům. To je všechno, co vám k tomu dnes řeknu,“ sdělil ve středu Klaus mladší Radiožurnálu.

Výroky Václava Klause ml. jsou na hraně únosnosti, prohlásil jeho stranický kolega Vystrčil

Číst článek

„V ODS je skupina zasloužilých funkcionářů na důležitých postech, která už jednou ODS přivedla z 30 procent na 6. Nenávidí mě od prvního dne, kdy jsem tam vkročil. Teď se jim asi hodil můj příliš drakonický příměr ohledně ztráty suverenity českého parlamentu k tomu, aby se mě nějakým způsobem snažili vyštvat. Já rozhodně neodejdu, kandidoval jsem za ODS, u nás v kuchyni se zakládala, já ctím její hodnoty,“ dodal v rozhovoru pro Radiožurnál.

Klaus mladší příměr o židovských transportech použil při projednávání nových pravidel ochrany soukromí, která navazují na unijní nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Za vyjádření sklidil sérii kritických poznámek z řad poslanců ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů nebo Starostů a nezávislých, kteří vyzývali Klause k omluvě.

Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Sám Klaus připustil, že jeho příměr byl možná drsný, označil ho ale za platný.

Řádný legislativný postup

Standardní rozhodovací proces, podle kterého orgány EU postupují, se nazývá řádný legislativní postup, který spočívá v tom, že přímo volení poslanci Evropského parlamentu schvalují spolu s Radou EU, tedy zástupci vlád všech zemí osmadvacítky, předpisy navržené Evropskou komisí a předkládají případné změny.

Předtím, než Komise návrh zákona předloží, posuzuje se jeho potenciální ekonomický, sociální a environmentální dopad. Parlamenty členských států mohou proti přijetí předpisů vznášet námitky. Pokud se stanovisko europarlamentu a Rady EU liší, přichází na řadu druhé čtení.

V opačném případě může být navrhovaný právní předpis přijat. V případě rozdílných stanovisek přichází ke slovu dohodovací výbor, který hledá řešení. Během posledního čtení může návrh zablokovat jak europarlament, tak Rada EU.

Problémové výroky

Klub ODS řešil jiné Klausovy výroky také v srpnu minulého roku. Syn bývalého prezidenta si v té době vysloužil kritiku mimo jiné za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm Klaus uváděl nepravdivé informace.

Proti vlastní straně se tehdy Klaus postavil i oznámením, že ve volbách do Senátu podpoří spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD.

Jakl tehdy skončil pátý, za ODS kandidoval herec Vladimír Kratina a byl třetí. Předseda Fiala tehdy po jednání klubu uvedl, že si poslanci ODS výroky vyříkali.

20:38 – 13. 03. 2019

61 696

mv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme