‚Dlouhodobě poškozuje dobré jméno strany.‘ Výkonná rada vyloučila Klause mladšího z ODS

Výkonná rada ODS zrušila členství Václava Klause mladšího ve straně. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Klaus se proti němu může odvolat a rozhodovat bude revizní komise. Klaus se s ODS podle některých občanských demokratů už déle názorově rozchází. Na sobotní zasedání výkonné rady ho špičky ODS nepozvaly.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Důvod je jasný. Dlouhodobě poškozuje dobré jméno Občanské demokratické strany. A dělá to i přes to, že byl několikrát varován a dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl šéf strany Petr Fiala.

V.Klause ml. jsem přivedl k ODS já, i přes výhrady některých mých kolegů. To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům však nadále přecházet nelze. I proto mu dnes VR ODS zrušila členství v ODS.

17:30 – 16. 03. 2019

165 3230

Konkrétně vyčetl Václavovi Klausovi mladšímu, že nerespektuje principy a program ODS, veřejně útočil na členy poslaneckého klubu ODS a další kolegy ze strany, v senátních volbách podpořil protikandidáta ODS.

„Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení České republiky z Evropské unie, zpochybňuje účast vojáků na zahraničních misích a účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi,“ dodal Fiala.

Stanovisko Václava Klause mladšího k vyloučení z ODS

1) Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance Profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory.
2) Toto je zároveň moje poslední poznámka k ODS. Politiku vnímám jako hájení názorů, zastupování občanů. Někdy i odvahu být sám.
Nesnáším politiku typu "Franta je hloupý nebo arogantní nebo špatný - proto volte mě".
Budu se snažit nabízet vize, pozitivní program a slibuji "neměnit své názory" - například budu vždy hájit suverenitu republiky, i kdybych byl z 10 milionů lidí poslední.
3) Nebudu se k ODS vyjadřovat také z důvodu, že se spoustou členů budu v budoucnosti spolupracovat. Nejenom s těmi, co mě podpořili v posledních dnech.

Zbyněk Stanjura řekl, že se zánikem členství ve straně automaticky zaniká také členství v poslaneckém klubu ODS. Klaus mladší je ale také za občanské demokraty předsedou školského výboru sněmovny. „Na základě politických dohod připadá místo předsedy školského výboru ODS a podle toho se zachováme,“ uvedl.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná „příliš drakonický“.

Radiožurnál se Václava Klause mladšího pokusil oslovit, ale ten má nedostupný mobilní telefon. Reagoval ale na sociálních sítích. „Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory," uvedl mimo jiné.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22 600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48 600.

Václav Klaus mladší

Datum a místo narození: 10. září 1969 v Praze

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika - geografie (1993)

Současná pozice: poslanec ve sněmovně (od října 2017)

Kariéra: ředitel soukromého pražského gymnázia PORG (1998 až 2014) a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě

Stranická příslušnost: Členem ODS se stal v roce 2002, stranu ale opustil v roce 2009 na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. V roce 2016 se do strany vrátil a o rok později byl za ODS zvolen do sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy výboru pro vzdělání.

Rodina: Je synem bývalého českého premiéra a prezidenta Václava Klause a bývalé velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové; je podruhé rozvedený a má čtyři děti.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme