Exprezident Klaus: ODS směřuje k bezvýznamnosti. Musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana

Podle bývalého prezidenta Václava Klause musí vzniknout nová pravicová strana. Vedení ODS a její poslanci podle něj směřují k politické bezvýznamnosti. Reagoval tak na výzvu k odchodu svého syna Václava Klause mladšího z poslaneckého klubu ODS. Reakci bývalého prezidenta ve čtvrtek poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Klaus ODS spoluzakládal a byl jejím dlouholetým předsedou. Stranu později opakovaně kritizoval.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:25 14. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident a premiér České republiky Václav Klaus | Zdroj: Wikimedia Commons

„Včerejší rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo,“ uvedl ve čtvrtek Klaus.

Fiala: Klause mladšího jsem k odchodu z klubu vyzval já. Nerespektuje hodnoty, principy a program ODS

Číst článek

„Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce.“

Dodal, že jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ dodal.

Předseda ODS Petr Fiala v reakci na slova někdejšího prezidenta řekl, že ho výroky nepřekvapily. „S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové,“ uvedl.

Od původní ODS se tak podle Fialy odklonil sám Klaus, nikoli současné vedení strany. „ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,” doplnil.

Ostré výroky o ODS

Klaus zároveň v prohlášení uvedl, že s ním syn své výroky nekonzultoval, stejně jako on se synem nekonzultoval toto své prohlášení. „Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor. Jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší,“ doplnil.

‚Svým jednáním poškozuje stranu.‘ Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu, ten odmítl

Číst článek

Poslanecký klub ODS se ve středu v usnesení distancoval od úterních slov svého poslance Václava Klause ml., který přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.

Šéf ODS Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

Prohlášení Václava Klause

Včerejší rozhodnutí vedení ODS, resp. jejího poslaneckého klubu mne nepřekvapilo. Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné.

Můj syn se mnou své výroky nekonzultoval. Ani já s ním nekonzultoval toto své prohlášení. Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor, jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší.

Václav Klaus, v Praze dne 14. března 2019

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme