Exprezident Klaus žaluje ministerstvo zdravotnictví. Vadí mu pokuta za projev bez roušky

Bývalý prezident Václav Klaus podal k pražskému městskému soudu žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli pokutě 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Podle Klause je uložení pokuty trestem za politický akt, nikoli za porušení hygienických pravidel nastavených ministerstvem kvůli epidemii covidu-19. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Václav Klaus před Obecním domem 28. října 2020 | Foto: David Malik - CNCenter A.S. / CNC | Zdroj: Profimedia

Klaus soudí, že krátký projev venku před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky. Podle něj si úřad navíc vynucuje dodržování opatření, které následně zrušil soud pro nezákonnost. Pokutu nicméně zaplatil.

Klaus musí zaplatit 8000 korun za to, že loni neměl před Obecním domem roušku. Podá správní žalobu

Číst článek

„Bývalý prezident tuto pokutu vyměřenou mu úřady uhradil. Avšak jako vyjádření nesouhlasu s tím, že úřady vynucují dodržování opatření, která – jak je argumentováno v žalobě – nemají zákonnou oporu, podává žalobu, aby o míře přípustnosti omezování lidského jednání občanů České republiky rozhodl soudce na základě platných a demokraticky přijatých právních předpisů, nikoli úřad na základě vlastních sporných vyhlášek,“ uvedl Macinka.

Doplnil, že Klaus se k tomuto kroku rozhodl zejména kvůli množství lidí, kterých se rovněž dotkla nezákonná opatření ministerstva a pro které je obtížné hájit svá práva.

Pražská hygienická stanice Klausovi původně vyměřila za projev bez roušky před Obecním domem desetitisícovou pokutu, proti čemuž se bývalý prezident odvolal. Ministerstvo zdravotnictví jeho odvolání v červnu zamítlo, ale pokutu snížilo o 2000 korun.

OBRAZEM: Klaus oslavil na hradě své 80. narozeniny. Popřát mu přišel například Nečas, Duka nebo Železný

Číst článek

V písemném rozhodnutí o pokutě podle médií uvedlo, že na rozdíl od hygienické stanice hlavního města nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19. Podle ministerstva hygienická stanice při správním řízení nezjistila, že by Klaus svým jednáním někoho nakazil, což bylo při určování výše pokuty posuzováno jako polehčující okolnost.

Klausův právník Zdeněk Koudelka následně avizoval úmysl bývalé hlavy státu podat kvůli pokutě žalobu. V polovině července řekl, že Klaus v žalobě hodlá argumentovat mimo jiné tím, že hygienici uložili pokutu v rozporu s Ústavou za porušení opatření, které pro nezákonnost zrušil soud.

„Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ uvedl tehdy.

Exprezident bez roušky

Klaus si přišel loni 28. října před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, v němž kritizoval vládní protikoronavirové restrikce. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku.

Klaus mohl za nenošení roušky dostat třímilionovou pokutu. Neprokázalo se ale, že měl větší vliv na lidi

Číst článek

Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která případ následně předala k řešení pražské hygienické stanici. Hygienici bývalému prezidentovi v lednu udělili pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které jeho námitky definitivně odmítlo.

Klaus na veřejnosti vystupoval bez roušky nebo jiné ochrany obličeje opakovaně, dlouhodobě také kritizuje vládní opatření proti šíření koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme