Václav Klaus se hodlá ucházet o funkci prezidenta

Předseda ODS Václav Klaus přijme kandidaturu na funkci prezidenta, pokud ho jeho strana seriózně navrhne. Na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci zároveň oznámil, že na nadcházejícím kongresu ODS v prosinci už nebude obhajovat předsednictví této strany. Z čela ODS tak Václav Klaus odchází po více než jedenácti letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Klaus

V.Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Protože není představitelné, aby byl úřadující předseda kterékoli politické strany kandidátem na funkci prezidenta republiky, nehodlám se na prosincovém kongresu ODS ucházet o funkci předsedy strany," oznámil Václav Klaus.

Dosavadní předseda ODS však nevyloučil návrat do jejího čela, pokud by v budoucnu hrozil její rozpad, a nebo se dostala do velmi vážných komplikací.

Oficiálně zatím kandidaturu na nejvyšší funkci v ODS oznámil pouze moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Spekulace panují kolem starosty Prahy 6 Pavla Béma, středočeského hejtmana Petra Bendla či místopředsedy strany Jana Zahradila. Svůj záměr zúčastnit se na kongresu ODS soutěže o její předsednictví zatím jednoznčně nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.

Václav Klaus byl v prosinci 1989 jako člen Občanského fóra jmenován federálním ministrem financí. V říjnu 1990 se stal předsedou OF a po jeho rozpadu začátkem roku 1991 předsedou vzniklé Občanské demokratické strany.

Po vítězství ve volbách v roce 1992 i 1996 byl jmenován předsedou české vlády. Ekonomické problémy v roce 1997 a skandály kolem financování ODS, které vyvrcholily tzv. sarajevským atentátem, vyústily v Klausovu rezignaci z postu premiéra na podzim téhož roku.

Ve volbách v roce 1998 se ODS umístila na druhém místě a s vítěznou ČSSD uzavřela tzv. opoziční smlouvu. Následující čtyři léta vedl Klaus Poslaneckou sněmovnu.

Současnému prezidentu republiky Václavovi Havlovi skončí mandát na počátku února a podle Ústavy se nyní nemůže o úřad opět ucházet, protože ho vykonával dvakrát za sebou. Ve hře o post na Pražském hradě se už nyní zmiňuje několik jmen.

ČSSD hodlá svého prezidentského kandidáta vybrat v referendu. Toho by se měli zúčastnit bývalý šéf Lidového domu Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, ale i bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Univerzity Karlovy Martin Potůček. Komunisté preferují bývalého bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. KDU-ČSL zase předsedu Senátu Petra Pitharta, ODA senátorku Jaroslavu Moserovou. Unionisté prosazují společného kandidáta celé vládní koalice.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme