Václav Klaus se hodlá ucházet o funkci prezidenta

Předseda ODS Václav Klaus přijme kandidaturu na funkci prezidenta, pokud ho jeho strana seriózně navrhne. Na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci zároveň oznámil, že na nadcházejícím kongresu ODS v prosinci už nebude obhajovat předsednictví této strany. Z čela ODS tak Václav Klaus odchází po více než jedenácti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Protože není představitelné, aby byl úřadující předseda kterékoli politické strany kandidátem na funkci prezidenta republiky, nehodlám se na prosincovém kongresu ODS ucházet o funkci předsedy strany," oznámil Václav Klaus.

Dosavadní předseda ODS však nevyloučil návrat do jejího čela, pokud by v budoucnu hrozil její rozpad, a nebo se dostala do velmi vážných komplikací.

Oficiálně zatím kandidaturu na nejvyšší funkci v ODS oznámil pouze moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Spekulace panují kolem starosty Prahy 6 Pavla Béma, středočeského hejtmana Petra Bendla či místopředsedy strany Jana Zahradila. Svůj záměr zúčastnit se na kongresu ODS soutěže o její předsednictví zatím jednoznčně nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.

Václav Klaus byl v prosinci 1989 jako člen Občanského fóra jmenován federálním ministrem financí. V říjnu 1990 se stal předsedou OF a po jeho rozpadu začátkem roku 1991 předsedou vzniklé Občanské demokratické strany.

Po vítězství ve volbách v roce 1992 i 1996 byl jmenován předsedou české vlády. Ekonomické problémy v roce 1997 a skandály kolem financování ODS, které vyvrcholily tzv. sarajevským atentátem, vyústily v Klausovu rezignaci z postu premiéra na podzim téhož roku.

Ve volbách v roce 1998 se ODS umístila na druhém místě a s vítěznou ČSSD uzavřela tzv. opoziční smlouvu. Následující čtyři léta vedl Klaus Poslaneckou sněmovnu.

Současnému prezidentu republiky Václavovi Havlovi skončí mandát na počátku února a podle Ústavy se nyní nemůže o úřad opět ucházet, protože ho vykonával dvakrát za sebou. Ve hře o post na Pražském hradě se už nyní zmiňuje několik jmen.

ČSSD hodlá svého prezidentského kandidáta vybrat v referendu. Toho by se měli zúčastnit bývalý šéf Lidového domu Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, ale i bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Univerzity Karlovy Martin Potůček. Komunisté preferují bývalého bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. KDU-ČSL zase předsedu Senátu Petra Pitharta, ODA senátorku Jaroslavu Moserovou. Unionisté prosazují společného kandidáta celé vládní koalice.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme