Václav Klaus složil prezidentský slib

Ve Vladislavském sále Pražského hradu proběhla slavnostní inaugurace prezidenta republiky Václava Klause. Na společné schůzi obou komor parlamentu složil slib předepsaný Ústavou a oficiálně se tak ujal nejvyššího úřadu v zemi. Slavnostnímu aktu přihlíželo mnoho hostů včetně Klausova předchůdce Václava Havla, vlády, zahraničních diplomatů, hejtmanů, soudců, primátorů, představitelů církví, armády a rektorů vysokých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Michal Doležal

Slib prezidenta republiky zní: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." Nový prezident skládá přísahu na společné schůzi obou komor parlamentu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny ČR.

Prezident složil slib na jedinečný výtisk Ústavy. Ten je z ručního papíru a vázaný v kůži s vlastnoručními podpisy tehdejšího předsedy vlády Václava Klause a předsedy tehdejší České národní rady Milana Uhdeho. Po složení slibu zazněla státní hymna a bylo vypáleno 21 dělostřeleckých salv.

Ve svém projevu před hosty slavnostní inaugurace oslovil Václav Klaus svého předchůdce Václava Havla jako prezidenta a konstatoval, že takto budou občané Václava Havla titulovat i nadále, a měli by tak činit. Slíbil, že naváže na všechno dobré, co Havel vykonal. Klaus poděkoval zákonodárcům za své zvolení i za to, že při prezidentské volbě získal důvěru poslanců a senátorů napříč politickým spektrem. Občanům slíbil, že nebude měnit nic na tom, co dosud pronesl.

Mezi své cíle v úřadu hlavy státu označil zvýšení důvěry občanů v českou politickou scénu a vstup do Evropské unie. Připomněl, že v ní bude prosazovat zájmy republiky. "Naši vlast čekají nelehké zkoušky. Půjdeme-li jim vstříc s dostatečným sebevědomím, s nerozhádaností, s jasným odhodláním obhájit naše nejvlastnější zájmy, ale i s patřičnou pokorou, uspějeme. Za sebe slibuji, že o to, abychom uspěli, budu po dobu svého funkčního období veškerým svým jednáním usilovat," zdůraznil prezident.

Slavnostní slib prezidenta Václava Klause i plné znění jeho následného projevu si můžete vyslechnout v naší audiogalerii.

Po projevu se hosté inaugurace odebrali do Španělského sálu, kde následovalo společenské setkání u číše vína. Po vojenské přehlídce, kterou Václav Klaus absolvoval jako nový velitel ozbrojených sil, diskutoval na nádvoří Pražského hradu s asi třemi stovkami občanů. Nová první dáma Livia Klausová lidem slíbila: "Jak můj muž, tak i já zůstaneme takoví jací jsme." Kromě Klausových příznivců se na nádvoří objevily také malé skupinky jeho odpůrců. Oba tábory se napadaly slovně a pár občanů se dokonce popralo. Důvodem byly zejména nesouhlasné transparenty některých odpůrců. Klausovo následné setkání s lidmi to ale nijak neovlivnilo.

Zatímco první pár země se poté vrátil do Španělského sálu k zákonodárcům a hostům, občané přešli na veselici, která probíhá na Václavském náměstí. Tam přišel nového prezidenta pozdravit i primátor Prahy Pavel Bém.

Ještě před složením slibu, položil Václav Klaus věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Právě dnes uplynulo 153 let od Masarykova narození. Nového prezidenta doprovázela jeho žena Livia. Oba se pozdravili s přítomnými Pražany i návštěvníky hlavního města. U sochy popřál Klausovi úspěchy ve funkci hlavy státu i nestor československých letců v Británii František Peřina.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Jakub Železný, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme