Václav Klaus trvá na široké diskusi o euroústavě

Prezident Václav Klaus v žádném případě nehodlá zasahovat do rozložení sil na současné politické scéně. Právě to se razantně změnilo, když ODS jasně vyhrála letošní troje volby. Případnou změnu ještě před řádnými parlamentními volbami má v rukou křehká vládní koalice, řekl prezident v pořadu Radiožurnálu O kom se mluví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Prezident současně v pořadu upozornil, že jako svou povinnost cítí otevřít širokou debatu o euroústavě. Sám je stoprocentně proti ní a domnívá se, že mnozí politici neberou téma dostatečně vážně. Už kvůli případnému referendu musíme podle Klause znát všechna pro i proti.

"Mně jde nesmírně o svobodu, demokracii, prosperitu v Evropě. A mám strach, že kroky - například jako je ta evropská ústava, všechny tyto základní atributy - svoboda, demokracie, prosperita - jsou narušovány, ohrožovány, a to se mne dotýká bytostně. Protože ony byly v minulosti narušovány různými jinými -ismy. A teď jsou narušovány podle mne jiným -ismem, který se jmenuje evropeismus a který je ztělesněn v té evropské ústavě."

Prezident také chce, aby ještě před ratifikací byly legitimní obě odpovědi - ano i ne. "To by rovnou mocipáni mohli říci, že jediná správná odpověď je ano," soudí. Zastánci euroústavy včetně premiéra nebo ministra zahraničí podle Klause zřejmě nevnímají problém tak vážně, proto jsou slyšet hlavně jeho argumenty.

Klaus v sobotu vystoupí jako čestný předseda ODS na kongresu nejsilnější opoziční strany.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme