Václav Klaus už není prezidentem. Pražský hrad se do inaugurace nové hlavy státu symbolicky uzavřel

Václav Klaus už není prezidentem České republiky. Jeho mandát skončil úderem půlnoci. V tu chvíli se také rozezněl zvon katedrály sv. Víta, na Hradě byla svěšena prezidentská standarta. Zazněla státní hymna v podání Hudby Hradní stráže. Až do dopolední inaugurace nové hlavy státu Miloše Zemana zůstane Pražský hrad uzavřen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní uzavření brány areálu Hradu a svěšení prezidentské standarty | Foto: Filip Jandourek

Prezidentská standarta byla stažena na Prvním nádvoří Pražského hradu. Vlajka sjížděla dolu pomalu za tónů hudby Hradní stráže, vojáci stáli v pozoru. Václav Klaus se ceremoniálu nezúčastnil.

Areál Hradu se uzavřel jako symbol toho, že země v tuto chvíli nemá až do složení slibu prezidenta. Brána Pražského hradu se tak znovu otevře dnes ráno při příjezdu Klausova nástupce Miloše Zemana na slavnostní inauguraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceremoniál sledoval na Pražském hradě redaktor Martin Karlík

Na slavnostní ceremoniál se přišlo podívat několik desítek lidí. „Asi jsem nikdy před tím tu bránu zavřenou neviděla. Stojí to za to. Je to neobvyklý pohled, brána je pěkně rekonstruovaná,“ říká paní, která na Hrad chodí často.

Nový český prezident bude skládat slib na tradičním místě, ve Vladislavském sále. Na slavnostní inauguraci se chystá přes 600 pozvaných hostů a také veřejnost, ta bude moci sledovat inauguraci na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí.

Tam se také budou moci s novým prezidentem poprvé setkat - Miloš Zeman přijde položit květiny k soše prvního prezidenta Masaryka.

Na inauguraci se chystá 600 pozvaných hostů i tisícovka Zemanových příznivců

Číst článek

V okolí Hradu bude dopravní omezení.

Průběh inaugurace nového prezidenta budeme sledovat na našem webu v online reportáži.

Být prezidentem pro mě bylo poctou, řekl Klaus ve svém posledním projevu

Číst článek

Martin Karlík, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme