Václav Klaus vetoval zákon o mateřské

Matky zatím s vyšší mateřskou počítat nemohou. Prezident Václav Klaus podle očekávání vetoval zákon, kterým by se vrátila výše mateřské na loňskou úroveň. Matkám by se navíc dorovnala od ledna a znovu by bylo zavedeno proplácení prvních tří dnů ošetřovného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Podle prezidenta Klause by se navýšením mateřské prohloubil deficit. Sněmovna by měla o předloze definitivně rozhodnout 18. května. S největší pravděpodobností prezidentovo veto přehlasuje.

Pro zvýšení mateřské ve sněmovně hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, lidovců a zelených. Proti byli občanští demokraté a novelu nepodpořili ani poslanci TOP 09. Zvýšení dávek podle nich přijde státní pokladnu na jednu a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Jan Kubáček v Ozvěnách dne Radiožurnálu o prezidentově vetu

Prezident Klaus už předem avizoval, že bude vetovat zákony, které mu přijdou z parlamentu a znamenaly by další nepříznivý zásah do rozpočtu. Politolog Jan Kubáček se domnívá, že tento jeho postoj není motivován pouze ekonomicky.

„Myslím si, že je to jeden z argumentů, ale zároveň je to určitá snaha výrazně se vymezit a přinejmenším jakoby komplikovat politiku Jiřího Paroubka, která je teď v současnosti zejména volební taktikou, volební strategií. Takže myslím si, že to má i vnitropolitický rozměr.“

Své kompetence tím ale hlava státu podle Kubáčka nepřekračuje:

„Využívá maxima svých privilegií, svých možností a teď je to čistě na sněmovně a její většinové vůli, jestli se přidá k prezidentu republiky, nebo jeho názory odmítne a prezidentské veto přehlasuje,“ uvedl politolog v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Igor Maňour, Marika Táborská, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme