Policie se nebude zabývat trestním oznámením Hradu na senátora Lásku, bylo nedůvodné

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podala Kancelář prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Podle státního zástupce je nedůvodné, řekl v pondělí mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trestní oznámení na senátora Lásku je podle policie nedůvodné. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kancelář trestním oznámením reagovala na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

O odvolání Zemana nám primárně nejde, říká iniciátor ústavní žaloby na prezidenta senátor Láska

Číst článek

Prezidentská kancelář podle advokáta Marka Nespaly, který ji zastupuje, nyní zváží další postup. „Podání bylo shledáno jako nedůvodné, neboť v něm nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl Cimbala. Kancelář v trestním oznámení uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti.

Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

Státní zástupce ale neshledal setkání hradního kancléře se soudci jako trestné. Počínání kancléře však označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců.

Omyl v hodnocení

Verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která záležitost prověřovala. Centrála vyšetřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se týkala možných zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle žalobce dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.

Podle Nespaly nyní státní zástupce uvedl, že se Láska mýlil v právním hodnocení Mynářova jednání, což není trestné. „Jinými slovy, že za blbost se netrestá,“ prohlásil advokát. „My máme ale jiný názor,“ dodal.

Hrad podal trestní oznámení na senátora Lásku a Rekonstrukci státu kvůli údajnému ovlivňování soudců

Číst článek

Láska jako bývalý vyšetřovatel a advokát podle Nespaly musel vědět, že kategorické prohlášení o tom, že Mynář spáchal trestný čin, může být posuzováno jako křivé obvinění. Spolu s klientem proto Nespala zváží, jaké další právní kroky v případu podnikne.

Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme