Ministr obrany Metnar odvolal šéfa vojenských lázní Studeného, na jeho místo vyhlásí výběrové řízení

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) odvolal z funkce ředitele příspěvkové organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (Volareza) Václava Studeného. Na jeho místo bude vyhlášeno výběrové řízení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Vedení ministerstva obrany má jiné představy o manažerském vedení této organizace,“ uvedl k důvodům odvolání mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Řízením organizace byla do jmenování nového ředitele pověřena dosavadní ekonomická náměstkyně Pavlína Šelová.

Bečvář se chce v čele Glomexu podílet na přezbrojení. ‚Vím, co armáda potřebuje,‘ myslí si

Číst článek

Ministerstvo obrany o tom informovalo na svém webu. Na odvolání upozornil server Euro.cz.

Volareza spravuje v České republice podle ministerstva obrany pět rekreačních objektů, pět lázeňských léčeben, rehabilitační ústav a dva vojenské kluby. Zajišťuje preventivní rehabilitace vojáků z povolání a rekreační a lázeňskou péči pro bývalé i současné zaměstnance resortu obrany.

Upozornění Transparency International

O organizaci se mluvilo například loni v únoru, kdy Transparency International upozornila, že od 1. června 2016 do 15. února 2018 v registru smluv identifikovala 450 smluv s hodnotou v rozmezí 1 999 000 Kč a 1 999 999 Kč. Z toho 221 smluv za téměř 442 milionů korun uzavřela právě Volareza.

Smlouvy na dodávky nejrůznějšího zboží a služeb od piva po rybí prsty měly hodnotu buď 1 999 000 Kč (142 smluv) či 1 999 999 Kč (79 smluv). Z dat bylo podle Transparency International patrné, že Volareza v některých případech zadávala rámcovou smlouvu na stejné zboží, stejnému dodavateli, navíc ve shodném časovém období a za shodnou cenu.

„Tyto smlouvy tak nesou všechny znaky umělého rozdělování zakázek, a to jak v čase, místě, tak v předmětu plnění,“ uvedla Transparency International.

V říjnu 2016 Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že v uplynulých čtyřech letech vojáci a zaměstnanci ministerstva využívali jen 36 procent kapacity Volarezy, zatímco pro komerční činnost bylo využíváno 46 procent. Zbytek zůstal neobsazený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme