V centru Prahy demonstrovali příznivci i odpůrci SPD. Policie zadržela deset lidí

Stovky lidí se ve čtvrtek odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí SPD proti „diktátu Evropské unie“. V dolní i horní části náměstí se shromáždila i řada jejich názorových oponentů. Situaci kontrolovaly desítky policistů, některým potyčkám se však - navzdory přítomnosti těžkooděnců - zabránit nepodařilo. Zadrženo bylo deset lidí.

Praha (Aktualizováno: 22:19 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Program organizovaný SPD zahájilo po 16.00 vystoupení kontroverzní kapely Ortel. Dorazily na něj stovky lidí, které policejní těžkooděnci oddělovali od protestujících na chodnících po obvodu náměstí.

Ti se naopak proti SPD přišli vymezit například s transparentem „Chceme žít v EU, dokonce i s vámi“. Místopředseda SPD Radim Fiala vyzval příznivce hnutí, aby problémy s „provokatéry“ hlásili policii.

Exkluzivní průzkum: Vstup Česka do EU vnímá po patnácti letech pozitivně přes šedesát procent Čechů

Číst článek

Více než stovka oponentů SPD se sešla i v dolní části Václavského náměstí na protestním happeningu. Píšťalkami, bubny či činely se snažili přehlušit dění na druhé části náměstí, o své činnosti hovoří jako o hlukové olympiádě.

Na místě byly podle pražské policejní mluvčí Andrey Zoulové desítky policistů včetně členů antikonfliktního týmu. Kvůli slovním potyčkám i strkanicím mezi účastníky akcí byl asi na 20 minut přerušen program projevů na akci SPD. 

Po páté odpoledne policisté několikrát vyzvali odpůrce SPD, aby ukončili své protesty. Začali je vytlačovat z horní částí náměstí do spodní části náměstí - k Opletalově ulici.

„V horní části Václavského náměstí desítky osob vytrvale narušují průběh řádně oznámené akce, a to i přes opakované policejní výzvy. Policisté jsou nuceni použít donucovací prostředky,“ sdělila policie na twitteru.

Policisté z antikonfliktního týmu mají dnes náročnou službu, Václavské náměstí se plní. Jejich kolegové z pořádkové služby jsou jim po boku. pic.twitter.com/Q8PtlLqBJ4

16:40 – 25. 04. 2019

2 12

Zoulová později informovala, že na policejních služebnách skončilo deset lidí, a to právě kvůli neuposlechnutí výzvy.

Policisté prověří záznamy

Policisté také zjistili totožnost muže, který na čtvrteční akci údajně hajloval. Snímky muže v zeleném baretu se objevily na sociálních sítích. Policisté sdělili, že budou prověřovat záznamy z akce a případné protiprávní činy řešit.

„Policie průběh dnešních akcí monitorovala a pořízené záznamy bude pečlivě vyhodnocovat. Stejnou pozornost budeme věnovat i příspěvkům na sociální síti a zjištěná protiprávní jednání řešit dle zákona,“ oznámili policisté.

Wilders a Le Penová

Platforma Proti projevům nenávisti svolala manifestaci také na náměstí Míru. Kromě zástupců iniciativy na akci, která po 16.45 pokračovala pochodem na Karlovo náměstí, vystoupili s projevy i bratr šéfa SPD Hayato Okamura (KDU-ČSL) či europoslanec Jaromír Štětina (ESO).

Na protestu SPD vystoupili po 17.00 vedle předsedy SPD Tomia Okamury či lídra kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivana Davida také zahraniční hosté.

Šlo například o předsedkyni francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou nebo předsedu nizozemské Strany pro Svobodu Geerta Wilderse. Předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini poslal videozdravici.

Na pražském Václavském náměstí se sešli příznivci i odpůrci hnutí SPD. | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Tereza Chlubná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme