Proti vládním opatřením protestovaly v centru Prahy stovky lidí

Na pražském Václavském náměstí demonstrovaly v neděli odpoledne stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Účastníci akce „Jsme lidi, nás nevypnete“ zaplnili celou horní část náměstí až na úroveň Opletalovy ulice. Protest trval zhruba dvě a půl hodiny, policie podle mluvčí nemusela řešit zásadnější problémy ani nikoho nezadržela.

Praha (Aktualizováno: 17:42 31. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci akce „Jsme lidi, nás nevypnete“ zaplnili účastníci protestu celou horní část náměstí až na úroveň Opletalovy ulice

V rámci akce „Jsme lidi, nás nevypnete“ zaplnili účastníci protestu celou horní část náměstí až na úroveň Opletalovy ulice | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Demonstraci uspořádali aktivista Ondřej Březina z webu Politická drbna a Jana Peterková.

Účastníci, většinou bez roušek, měli české vlajky. Drželi transparenty s nápisy, že nejsou děti, že je vláda omezuje ve sportovních aktivitách a že chtějí konec vládní šikany. Vyjadřovali se také proti očkování.

Na demonstraci rovněž mohli podepisovat petici za rezignaci vlády.

Účastníci, většinou bez roušek, měli české vlajky. Drželi transparenty s nápisy, že nejsou děti, že je vláda omezuje ve sportovních aktivitách a že chtějí konec vládní šikany | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Dohlížející policisté zhruba po hodině začali upozorňovat příchozí na shromáždění, že se již povolená kapacita účastníků naplnila a že se vystavují možnému postihu.

Zastavila také vjezd aut z magistrály na Václavské náměstí. „Kvůli počtu účastníků na shromáždění jsme nahlásili svolavatele správnímu orgánu,“ řekla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Policisté ho podle ní ale nejprve upozornili, že porušuje vládní nařízení a dali mu možnost reagovat. Policie řešila i případy lidí s nenasazenými rouškami.

Na pražském Václavském náměstí demonstrují od 14.00 stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Chcípl PES

Jiná iniciativa Chcípl PES pořádala protesty v minulých dnech. V pátek například svolala demonstraci před úřad vlády, na které se sešlo kolem 50 lidí.

Iniciativa sdružující především restauratéry, kteří nesouhlasí s vládními protiepidemickými opatřeními, vyzvala v minulých týdnech podnikatele, aby přes vládní zákaz své podniky otevřeli. Na pražském Staroměstském náměstí zorganizovala 10. ledna demonstraci, na které se sešly tisíce lidí.

„Za dnešní demonstrací na Václavském náměstí nestojíme a nechceme si přisvojovat zásluhy jiných organizátorů. Jsme mimo Prahu, pomáháme otevřít české hory,“ sdělil v neděli Jiří Janeček ze Chcípl PES.

Na Staroměstském náměstí protestovaly stovky lidí proti opatřením. Promluvil i bývalý prezident Klaus

Číst článek

Na demonstraci promluvil například nezařazený poslanec Lubomír Volný, který ve sněmovně odmítl nosit roušku a nedávno tam vyvolal potyčku. Další řečníci, mezi nimi i lékařka nebo duchovní, zpochybňovali nošení roušek, podávání vakcín i omezení ekonomických, společenských a sportovních aktivit.

Podle Unie malých a středních podniků demonstrace situaci podnikatelů nijak neřeší a většina z nich se k této formě protestu nepřidává.

„Společně lépe situaci zvládneme, ale jako podnikatelé se vymezujeme proti všem iniciativám, které posílají lidi do davu do ulic, namísto praktického hledání řešení,“ uvedl předseda spolku Jozef Regec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme