Muž, který se zapálil v centru Prahy, zůstává v umělém spánku. Policie hledá svědky

V nemocnici na pražských Vinohradech zůstává ve vážném stavu muž, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí. 54letý Čech zůstává v umělém spánku, do nějž ho ještě před převozem do nemocnice uvedli záchranáři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Václavském náměstí se zapálil muž, 18.1.2019 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lékaři na popáleninové klinice v pražské Fakultní nemocnici na Vinohradech jej okamžitě převezli na operační sál, kde byl dvě hodiny. Pak jej přeložili na jednotku intenzivní péče.

Na Václavském náměstí se zapálil muž. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče

Číst článek

Má popálenou horní polovinu těla - hlavu a ruce. Podle mluvčí nemocnice Jany Roubalové je jeho stav i po noci vážný.

Policie ví, že se muž polil hořlavinou a zapálil. Ví také, že ho kolemjdoucí téměř ihned uhasili oblečením a pak také hasicím přístrojem z nedaleké kavárny.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové vyplývá z prvotních informací od vyšetřovatelů, že muž neměl politický motiv, nešlo zřejmě ani o společenský protest.

Motiv mužova jednání zůstává zatím neobjasněný. Prvotní informace však nenasvědčují tomu, že by se v daném případě jednalo o nějakou formu protestu proti současnému společenskému dění,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Napsal bratrovi, že chce odejít jako Palach, řekl místostarosta Prahy 1 o muži, který se pokusil zapálit

Číst článek

Rovněž podle místostarosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) nebyl páteční incident politickým protestem. „Před činem poslal svému bratrovi zprávu, že chce odejít v duchu Jana Palacha. Jeho bratr proto zalarmoval policii, která se ho snažila lokalizovat přes mobilního operátora,“ řekl pro Aktuálně.cz s tím, že se policie snažila muže najít a zastavit.

Svědci se mají přihlásit

Policejní mluvčí Zoulová uvedla, že „pro další průběh vyšetřování jsou naprosto klíčové nejen záběry z městského kamerového systému, ale samozřejmě i očitá svědectví“.

„A to zejména osob, které se snažily muže uhasit a poskytnout mu neodkladnou první pomoc. Už teď, z prvotního vyšetřování, je zřejmé, že tito svědci nezůstali na místě všichni. Někteří bohužel odešli ještě před příjezdem policistů a záchranářů. Čili pokud se tito svědci dosud policistům nepřihlásili, nechť tak učiní v nejbližší době prostřednictvím tísňové linky 158,“ řekla.

Na vyšetřování případu pracují nejen kriminalisté, ale také hasiči. Jejich chemici odebrali vzorky hořlaviny.

Žena, která se podle svých slov s dalšími čtyřmi lidmi podílela na hašení, novinářům řekla, že muž byl určitě Čech.

K incidentu došlo v pátek kolem třetí hodiny odpoledne. Muž se zapálil na Václavském náměstí před sochou svatého Václava.

Jeden ze svědků, s nímž v pátek mluvila Česká televize, se mu v činu pokusil zabránit tím, že mu vytrhl zapalovač z ruky. Muž měl u sebe však druhý, kterým se zapálil. Kolemjdoucí lidé jej následně uhasili.

Anna Horáčková, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme