Vakcín proti žloutence je dost

Týden po povodních v naší republice nepropukla žádná epidemie. Ministerstvo zdravotnictví má dostatek vakcín proti žloutence. 40 000 vakcín proti virové hepatitidě typu A bude použito na očkování záchranářů, 70 000 vakcín pro děti je smluvně zajištěno. Větší pozor je ale třeba dát si na tetanus. Hrozí při úklidu po záplavách víc než obávaná žloutenka typu A. Lidé v zátopových oblastech by si proto měli zkontrolovat, jestli mají platné očkování. Ministerstvo zdravotnictví, jak uvedl jeho náměstek a hlavní hygienik republiky Michael Vít, už sehnalo tolik vakcín proti hepatitidě typu A, že rozhodně pokryje potřebu pro povinné očkování profesionálních záchranářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce | Foto: Teonanacatatl | Zdroj: AFP

"My máme zabezpečeno dneska smluvně přibližně 40 tisíc dávek pro dospělou populaci, čili pokryjeme všechny záchranáře. Smluvně máme zabezpečeno 70 tisíc dávek pro děti. Samozřejmě máme rozjednány humanitární pomoci. Očekáváme další dodávky u dospělých v kapacitě asi 20 tisíc dávek, u těch dětí v současné době jednáme asi o přibližně stejném počtu, protože ty děti bychom chtěli dvakrát naočkovat, abychom u nich nabudili dlouhodobou minimálně desetiletou imunitu."

Vít ale upozornil, že pro občany, kteří by se dnes chtěli nechat očkovat proti žloutence preventivně, vakcíny nejsou. "Občan, který dneska nebyl exponován povodním a chtěl by být očkován proti virové hepatitidě A, což může, každý člověk se může rozhodnout, takže v současné době v České republice nesežene vakcínu. My počítáme i s tím, že každý člověk, jestliže chce být očkován, mohl by být naočkován. Jetsliže v České republice běžně spotřebováváme ročně 5 tisíc dneska potřebujeme sto tisíc dávek, takže v první fázi budu jako hlavní hygienik rozhodovat o exponovaných skupinách."

Situace s očkovacími látkami proti žloutence by se měla změnit do 14 dnů, ale zájemci, kteří nejsou v kategorii nejohroženějších osob, si budou muset vakcíny hradit sami.

Tetanus hrozí při úklidu po záplavách víc než obávaná žloutenka typu A. Lidé v zátopových oblastech by si proto měli zkontrolovat, jestli mají platné očkování. ygienička Jihomoravského kraje Dagmar Hrubá. "Pokud to nevědí, je dobré navštívit svého příslušného lékaře, který jistě o nich záznamy má, a když se zjistí, že ta doba už uplynula mezi těmi 10-12 lety, nechat se přeočkovat." Jak dodala Dagmar Hrubá, v současné situaci se mohou lidé nechat naočkovat i u jiného lékaře, než jsou registrováni, popřípadě na kterékoliv hygienické stanici. Lidé do třiceti let se přeočkovávat nemusejí. "Tam ještě dobíhá od posledního přeočkování, které je pro děti povinné."

I potraviny v oblastech zatopených povodněmi mohou být nebezpečné. V těchto dnech se proto tyto zásoby jídla likvidují. Jak probíhá dozor, vysvětlil Radiožurnálu ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. "Samozřejmě tam, kde provádíme dozor, ať už jsou to výrobny, zpracovatelské závody, sklady, mrazírny. Všude tam je provedena kontrola. Tam, kde bylo zaplaveno, je všecko konfiskováno, ale i tam kde byl jenom výpadek eletrického proudu nešly mrazáky, i tam jsou potraviny livkidovány. jsou označeny jako konfiskáty a jsou odváženy asanačními podniky."

Po likvidaci se sklady dezinfikují a provádí se bakteorologické vyšetření. Až pak může být podle Holejšovského provoz znovu otevřen.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo informační povodňovou linku na pomoc podnikatelské sféře při objasňování otázek spojených s povodňovými škodami a odstraňováním jejich následků v podnicích. Informace budou podávány na telefonním čísle 02/24215149. Linka je v provozu 24 hodin denně.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme