Zdravotníci po celém Česku zlikvidovali za poslední měsíc tisíce dávek vakcín od AstraZenecy

Zdravotníci museli jen za poslední měsíc zlikvidovat přes 14 tisíc vakcín firmy AstraZeneca. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i několik krajských očkovacích koordinátorů. Podle nich jsou to zásoby, které byly určené praktickým lékařům, ale ti je nevyužili.

Plzeň (Aktualizováno: 17:49 7. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech | Zdroj: Reuters

Oproti vakcínám na bázi nukleových kyselin, tedy těch od Pfizeru a Moderny, které stojí stovky korun, je AstraZeneca nejlevnější vakcínou na trhu, výrobci si za dávku účtuje zhruba 46 korun. To znamená, že škoda je kvůli zlikvidovaným vakcínám za poslední měsíc asi 660 tisíc. Jen od 7. srpna do 7. září museli zdravotníci zlikvidovat přes 14 330 vakcín firmy AstraZeneca.

Propadlé dávky ministerstvu nahlásila například plzeňská poliklinika Agel. Bylo jich 5710 a podle mluvčího polikliniky Adama Knesla jsou to vakcíny, které byly určené praktikům v celém Plzeňském kraji. O vakcíny podle něj nebyl mezi pacienty zájem.

Už v květnu Česká vakcinologická společnost oznámila, že nedoporučuje podávat AstraZenecu lidem mladším 60 let. Zásilka vakcín pro praktiky přitom měla datum expirace na konci srpna. 

Zbytek roku bez vakcín AstraZeneca, stát je všechny daruje. Ostatní výrobci v září pošlou 2,5 milionu dávek

Číst článek

„V červnu ministerstvo zdravotnictví doporučilo očkování vakcín Vaxzevria (dříve vakcína AstraZeneca – pozn. red.) pouze pro osoby starších šedesáti let, což vedlo prakticky k nulovému zájmu o očkování tímto typem vakcíny a naprostá většina zůstala nevyzvednutá,“ řekl mluvčí Knesl.

Také krajský očkovací koordinátor Robin Šín Radiožurnálu potvrdil, že v návaznosti na doporučení, koho očkovat, a koho naopak ne, lidé o vakcínu od AstraZenecy ztratili zájem.

Jako rezerva

„O tu AstraZenecu nebyl prostě zájem, bylo řečeno, že si ty vakcíny máme nechat a prostě se uvidí dál podle situace,“ řekl Robin Šín, který zároveň v Plzeňském kraji za ČSSD kandiduje ve volbách do sněmovny. 

Šín to, že na konci srpna bude vakcína prošlá, věděl a řešil to i s ministerstvem zdravotnictví. Podle něj měly nevyužité dávky zůstat v kraji jako jakási rezerva. Nakonec ji ale nikdo nevyužil, protože zdravotníci měli dost jiných typů očkovacích látek, které pokryly zájem lidí.

Vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson nakonec budou jen pro pacienty starší 60 let

Číst článek

V Královéhradeckém kraji je znehodnocených dávek z balíku určeného pro praktiky téměř 3500, uvádí ministerské statistiky. Podle Radiožurnálem oslovených praktiků v Královéhradeckém kraji ze začátku zájem o AstraZenecu byl, pak ale postupně začal ubývat. Velkým důvodem klesajícího zájmu byly podle nich negativní informace o očkovací látce, které se objevily v některých médiích a na sociálních sítích.

Řada lidí si od doktorů nenechala poradit a určité obavy jim nedovolily nechat se vakcínou AstraZeneca naočkovat.

Pro srovnání: v Královéhradeckém kraji má druhou dávku vakcíny od firmy AstraZeneca 27 tisíc lidí, druhou dávku Pfizeru má pak 238 tisíc lidí v kraji. V celém Česku má dvě dávky vakcíny AstraZeneca 434 tisíc lidí. Pfizerem je plně naočkováno desetkrát tolik lidí.

Kvůli problému vyhazování vakcín vznikl projekt Zachraňte vakcíny, v rámci kterého praktici inzerují očkovací látky, kterým brzy skončí exspirace.

Česko daruje všechny nově příchozí vakcíny AstraZeneca během léta. Přes 200 tisíc už ministerstvo zdravotnictví poslalo do Asie. Darem pak půjdou také všechny objednané vakcíny na příští měsíce, a to minimálně do konce letošního roku. Přesné číslo stát neuveřejnil. 

Lukáš Milota, Michaela Vančurová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme