Dvořáček z inovativní farmacie: Česko začne očkovat proti covidu-19 nejpozději v únoru

Farmaceutický závod o vakcínu proti covidu-19 se blíží do finále. Někteří výrobci by už letos chtěli dodat vakcíny k „nouzovému užití”. Záležet ale bude na regulačních úřadech, které musí očkovací látky nejprve schválit. Nejdříve by podle ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka měli být proočkovaní senioři a zdravotníci. „Hned poté by ale měl vzniknout precizní plán pro aktivní část populace,” řekl pro Radiožurnál.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček

Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček | Zdroj: Profimedia

Jak dlouho může schválení regulačními úřady trvat?
Pro tento případ postupujeme určitým zrychleným formátem, takzvaným rolling review. To znamená, že naše společnosti předkládají jednotlivé části výstupu z klinického hodnocení již v průběhu procesu. Regulační úřady tak mají k dispozici průběžné podklady, tím se liší od běžného přístupu. Díky tomu se to dá zkrátit na řádově měsíc a možná i méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakubem Dvořáčkem

To znamená, že se vakcíny odhadem můžeme dočkat v únoru nebo březnu příštího roku?
Myslím, že první schválené vakcíny budou v Evropě k dispozici už dříve. Německý ministr (zdravotnictví Jens Spahn – pozn. red.) prohlásil v pondělí, že ve druhé polovině prosince by chtěli začít s očkováním. U nás to bude nejpozději únor, možná i dříve.

Bude podle vás stačit proočkovat zhruba polovinu obyvatel Česka, aby se šíření nemoci zastavilo? Neměl by ten poměr být vyšší?
Určitě by měl, ale v tuto chvíli má Česko uzavřenou dohodu se společností AstraZeneca a je ve finální diskusi se společností Pfizer. Od první jmenované jde o tři miliony vakcín, od druhé okolo dvou milionů. To je zhruba dva a půl milionu obyvatel, protože jsou to dvoudávkové vakcíny.

A co se týká očkování od firmy Johnson & Johnson, u kterého stačí pouze jedna dávka?
V tomto případě se bavíme zhruba o druhé polovině příštího roku. Podobně je na tom i vakcína od firmy Sanofi, která ji vyrábí společně s GSK. Ty budou zřejmě k dispozici až v druhé polovině příštího roku.

Očkovací látky od společnosti Pfizer a AstraZeneca mají podle průběžných analýz vysokou účinnost. Už se ví, jak dlouho by mohlo očkování fungovat?
Předpokládá se, že v tuto chvíli by to mohlo být zhruba jeden rok, možná i déle. Závisí to ale i na tom, jak se bude dál virus vyvíjet.

Kampaň kvůli očkování

Mluvil jste o tom, že na začátku roku by vakcína měla být k dispozici pro čtvrtinu Čechů. Měla by podle vás například k seniorům nebo zdravotníkům putovat nejdříve?
Jsem o tom přesvědčený, ale hned poté by měl vzniknout velmi precizní plán, jak naočkovat co největší množství lidí, kteří jsou v aktivní části populace.

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti covidu pro 5,5 milionu lidí. Nejdřív ji dostanou senioři

Číst článek

Když se podíváme k sousedům do Německa, tak tam mají velmi prestižní plán, ve kterém se hovoří o tom, jak jednotlivé podniky a závody budu přistupovat k očkování. To by mělo následovat. A protože jsme velmi provázáni nejen s německou ekonomikou, měli bychom postupovat stejně rychle jako odběratelské státy, aby nebyly narušeny odběratelské řetězce.

Věříte, že se Češi nechají proočkovat? Podle nedávného průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas s vakcinací souhlasí jen asi polovina Čechů.
Máme tendenci mluvit o tom, že Češi jsou velmi skeptičtí k očkování. Úplně si to ale nemyslím. Když se podíváme na jiné typy, tak patříme k lepšímu evropskému průměru. Před deseti lety bych ještě řekl k evropské špičce, dnes je to spíše ten lepší průměr. Ta vůle klesá.

Nicméně to závisí na tom, jak budou ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav a další významní hráči, kteří informují veřejnost, postupovat. I v zemi, jako je Velká Británie, která není v mnoha případech na špičce očkování, tak nyní díky precizní a dobré kampani mají zájem zhruba 75 procent veřejnosti. Je to i o tom, jak budeme pracovat s praktickými lékaři, a pak věřím, že dosáhneme potřebné proočkovanosti na to, aby se pandemie zastavila.

Jiří Chum, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme