Šéf vakcinologů Chlíbek: Očkování dětí posílí rodinnou imunitu. Vakcíny jsou bezpečné i pro ně

Vakcíny proti covidu-19 by v blízké době měly být v Česku přístupné pro děti. Ministerstvo zdravotnictví plánuje otevřít věkovou kategorii od 12 do 15 let. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) by to mohlo být v druhé polovině léta. V budoucnu by se očkování mohlo zpřístupnit i pro menší děti. „V tomhle případě jsou nejdále čínské vakcíny, třeba firma Sinopharm,“ říká pro Radiožurnál předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog Roman Chlíbek

Epidemiolog Roman Chlíbek | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Spojené státy, Izrael nebo Rakousko – všude tam už začali s očkováním dětí. Vy máte jasněji v tom, kdy by to mohlo být v Česku?
Myslím, že bude záležet, jaký bude zájem těch starších věkových kategorií, ale v tuto chvíli se prakticky očkování otevřelo pro všechny od 16 let věku. Za sebe se domnívám, že i ty dvanáctileté děti. Očkovací látka je dostupná, je to sice zatím jen ta jedna jediná Pfizer/BionTech. Na druhou stranu jsou to nejvyšší dodávky, těch chodí nejvíce. Myslím, že už v průběhu června, k jeho konci by bylo dobré otevřít to i pro tyto děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s předsedou České vakcinologické společnosti Romanem Chlíbkem

Proč je důležité očkovat děti nad 12 let?
U těch dětí bude přístup k očkování trošku jiný než u dospělých, bude to více individuální. Určitě je to důležité pro děti, které jsou chronicky nemocné a mají známé nemoci, které zhoršují případný průběh covidu-19. Určitě to bude mít význam u dětí, které mají porušenou imunitu.

A také může hrát velký význam, že chtějí posílit rodinnou imunitu, když jsou třeba v těsném kontaktu s někým z rodiny, kdo je chronicky nemocný nebo seniorní. Pak je vždycky lepší, když je maximum lidí v rodině naočkováno.

Co byste doporučil rodičům, kteří mají obavy a nechtějí své děti nechat naočkovat?
Určitě bych se obrátil na dětského lékaře, protože ti jednak o zdravotním stavu dítěte ví nejvíce a troufám si tvrdit, že v očkování jsou nejzběhlejší ze všech lékařů, protože očkování je každodenní rutinní chleba každého dětského lékaře. Takže to zkonzultovat s nimi. A ti, kteří se bojí očkování, tak ať si nechají zodpovědět otázky ohledně bezpečnosti a případně ohledně zdravotního stavu, jestli je to dítě vhodné očkovat.

Bezpečnost vakcíny

Vakcína byla vymyšlena a vyvinuta v rekordně krátké době, moc nevíme o dlouhodobých účincích vakcín. Jsou už studie, které prokazují, že vakcíny jsou pro mladistvé bezpečné?
Studie běžely a běží. Běžely s dvanáctiletými dětmi, běží i s daleko mladšími dětmi. To, že to bylo rychle, neznamená, že méně kvalitně nebo že se něco vynechalo. Zrychlení bylo na úkor něčeho jiného, proběhlo to řádně, jak mělo.

Bez očkování dětí nedosáhneme kolektivní imunity, upozorňuje biochemik Trnka

Číst článek

U všech nových očkování, a to i u těch dětských, nikdy nemáme a nemůžeme mít od začátku dlouhodobé sledování. To vždycky trvá pět, deset nebo patnáct let od očkování. Ale nemáme u žádné nemoci čas čekat patnáct let. A hlavně, kdyby k tomu každý přistupoval tak, že se nebude očkovat, tak ani ta data po patnácti letech nebudeme mít. Vakcíny prokázaly bezpečnost i u dětí, a proto byly zaregistrovány.

Pro tuto skupinu dětí od 12 do 15 let schválila Evropská léková agentura vakcínu od firem Pfizer/BioNTech. Jak jsou na tom ostatní společnosti s přípravou vakcín pro děti a mladistvé?
Jsou na tom velice podobně. Je jen otázka času i u Moderny, kdy budou data k dispozici. A pokud jich bude dostatek, uzavřou se klinické studie fáze tři a předloží se data.

Co bylo ze studií zajímavé například u vakcíny Pfizer, tak děti na tom, co se týče bezpečnosti, byly stejně jako dospělí. Ale co se týče tvorby protilátek a stimulace imunitního systému, tak mnohdy dosahovaly až dvojnásobně vyšších hladin protilátek. Ukazuje se, že dětský imunitní systém je v tak dobré kondici, že nakonec benefit pro očkované, co se týče hladin protilátek, je v nižším věku daleko vyšší než u dospělých nebo starších jedinců.

V jaké fázi je příprava vakcíny pro menší děti nebo kojence?
Zatím je studií skutečně minimum. V tomhle případě jsou nejdále čínské vakcíny, třeba firma Sinopharm. Tam běží studie s dětmi od tří let věku, ale myslím, že v Evropě si na vakcíny pro takto malé děti ještě budeme muset počkat. A pokud se tu objeví, bude to nejdříve ke konci letošního roku.

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme