Praktici nakonec dostanou od Moderny méně vakcín, než čekali. ‚Je to frustrující,‘ reagují

Praktičtí lékaři získají z nadcházející dodávky vakcín proti koronaviru od americké společnosti Moderna méně dávek, než na kolika se jejich sdružení dohodlo s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Radiožurnálu to potvrdila distribuční společnosti Avenier. Do ordinací jich dorazí místo 50 jen 37 tisíc.

Praha (Aktualizováno: 11:25 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle informací Radiožurnálu se zatím o vakcíny přihlásily jen stovky praktických lékařů. Ilustrační foto | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Do Česka by v další dodávce vakcín od Moderny mělo přijít 70 tisíc vakcín. Na jednání minulý čtvrtek se premiér Babiš se šéfem Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou dohodli, že 50 tisíc z nich půjde do ordinací praktiků, zbylých 20 tisíc pak do očkovacích center na přeočkování lidí druhými dávkami.

Pro mladé jen vakcíny od Moderny a Pfizeru, zvažují vakcinologové. Chystají nové doporučení

Číst článek

Nakonec ale praktičtí lékaři získají jen něco přes 37 tisíc dávek, navíc v této první várce se dostane pouze na 188 ordinací. Balení jsou po sto dávkách a distributor zavážku rozdělí. „Polovina bude distribuována do ordinací a polovina odložena na druhé dávky,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Avenieru Martin Nesrsta.

„Je to velmi frustrující. To číslo se liší od toho, které jsme minulý týden prezentovali s panem premiérem. Byli jsme uvedeni v omyl daty, které jsme dostali od národního dispečinku očkování. Ve finále se liší o 13 tisíc,“ komentoval nižší dodávky k praktikům šéf jejich sdružení Petr Šonka.

Šonka věří, že ministerstvo zdravotnictví bude praktikům tyto vakcíny v příštích týdnech kompenzovat. Resort zatím na dotazy redakce nereagoval.

Distribuční společnosti Avenier Radiožurnálu ve čtvrtek ráno potvrdila, že dodávku od firmy Moderna už převzala. Teď se čeká na prověření zásilky Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a následně může vakcíny firma rozvážet do očkovacích center a ordinací praktických lékařů.

Menší zájem

Distributor bude vakcíny rozvážet podle objednávkového pořadníku, který spustil ve středu.

Praktici Babišův slib o dodávce Moderny vítají. ‚Proč ale takové rozhodnutí nepřišlo před měsícem?‘

Číst článek

Podle informací Radiožurnálu se zatím o vakcíny přihlásily jen stovky praktických lékařů. Zájem je tedy výrazně nižší než při dubnovém otevření registrací do podobného pořadníku na vakcíny od firmy Johnson & Johnson.

Praktičtí lékaři z některých krajů už vakcíny od Moderny v minulých týdnech dostávali. Záleželo na regionálním očkovacím plánu. Dlouhodobě si ale stěžovali na nedostatek očkovacích látek. Očkovat měli převážně vakcínami od společnosti AstraZeneca. Těch ale do Česka dorazilo méně, než ministerstvo zdravotnictví očekávalo. Navíc ne všechny od začátku směřovaly do ordinací.

Minulý týden se proto premiér se zástupci praktiků dohodl, že první dávky očkování od Moderny už budou lidem aplikovat pouze oni. Dohromady mají ordinace od této americké společnosti do konce června získat asi 450 tisíc vakcín.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme