Od Pfizeru přijde 81 plat vakcíny místo původně plánovaných 95, oznámilo ministerstvo zdravotnictví

Dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer do Česka budou tento týden sníženy o 13 650 dávek. Přijde 81 plat vakcíny místo původně plánovaných 95, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Jedno plato obsahuje 195 lahviček vakcíny. Může tak obsahovat 975 až 1170 dávek podle toho, jestli se z jedné podaří aplikovat pět nebo šest dávek. Tento týden tak může mít Česko k dispozici 78 975 až 94 770 dávek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech | Zdroj: Reuters

Výpadek dodávek firma oznámila minulý týden. Původně premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu mluvil o výpadku 40 až 50 procent z původně očekávaných 93 600 dávek. V pondělí upřesnil, že výpadek bude asi pětinový. Omezení by mohlo trvat jen týden.

V brněnské nemocnici se potvrdilo 84 případů britské mutace koronaviru. Hospitalizace nebyla nutná

Číst článek

Firma Pfizer, která vytvořila vakcínu proti koronaviru společně s firmou BioNTech, plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohla pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali první lidé v Česku 27. prosince. Od minulého týdne se do ČR distribuuje také vakcína od firmy Moderna. U obou je potřeba aplikovat dvě dávky. První dávku už dostalo víc než 105 tisíc lidí, přednostně zdravotníci, lidé v domovech pro seniory a starší 80 let.

Od pátku se nejstarší senioři mohli k očkování zaregistrovat přes centrální registrační systém a na některých místech si rovnou i zarezervovat termíny. Jejich očkování zahájily Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Praha. Ostatní kraje čekají na příští dodávku vakcíny, někde kvůli tomu ani termíny nevypsali. Hejtmani kritizovali, že vakcína není rozdělovaná rovnoměrně. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci klubu ANO před jednáním sněmovny uvedl, že od tohoto týdne budou dodávky navázané na počty seniorů žijících v kraji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme