Platí svoboda bádání, vzkázal kritikům vývoje české vakcíny na koronavirus ministr Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéfka týmu pro vývoj vakcíny Věra Adámková se ohradili proti kritice Učené společnosti ČR. Ta označila informace o chystané české vakcíně na koronavirus za nedůvěryhodné a má podezření, že za vývojem stojí lidé bez potřebných znalostí o výzkumu a výrobě vakcín. Podle ministra zdravotnictví ale máme svobodu bádání a není nutné kritizovat někoho, kdo má zájem na vývoji vakcíny pracovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, ilustrační foto

Vývoj české vakcíny je zatím v první, laboratorní fázi (Ilustrační foto). | Foto: stock exchange, Brian Hoskins

Šéfka týmu pro vývoj vakcíny proti nemoci Covid-19 Věra Adámková a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ohradili proti kritice Učené společnosti ČR. Podle poslankyně za ANO a lékařky Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Adámkové nikdo institucím pomoc nenabídl.

Podle pondělního oznámení začaly vakcínu proti nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, společně vyvíjet Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Biochemik Konvalinka: Ambice české vlády na vlastní vakcínu nechápu. Doufám, že kolegové mají plán

Číst článek

Vývoj je zatím v první, laboratorní fázi, budou další dvě. Věra Adámková uvedla, že vývoj bude trvat měsíce a stát nižší desítky milionů korun.

Učená společnost ČR označila informace o chystané vakcíně za nedůvěryhodné, je podle ní podezření, že za ní stojí lidé bez potřebných znalostí o výzkumu a výrobě vakcín. Kritizuje také plánované náklady jen v desítkách milionů korun. Na vývoj společné vakcíny organizovaný EU Česko poskytne zhruba 750 000 eur, Německo a Francie přes půl miliardy.

„Platí svoboda bádání a v tomto směru asi není nutné kritizovat někoho, kdo má zájem pracovat na vývoji této vakcíny,“ řekl ministr.

Sedm členů Učené společnosti v čele s předsedkyní, mikrobioložkou Blankou Říhovou, uvádí, že plán na vývoj vakcíny budí podezření ohledně zkušeností a kompetentnosti jeho iniciátorů. Radí podpořit vývoj vakcíny a léků proti koronaviru, ke kterému v pondělí zorganizovala dárcovskou konferenci Evropská komise.

Dopis nedostali

Podle Adámkové dopis nedostala ona ani nikdo z ředitelů Státního zdravotního ústavu, IKEM a Ústavu hematologie a krevní transfuze, kteří se na projektu podílejí. Pomoc jim podle Adámkové nikdo nenabídl. „Situace je bezprecedentní. Domnívám se, že je povinností každého vědce, má-li možnosti, dát je obyvatelům a vlasti,“ řekla Adámková. Lidé zapojení do projektu podle ní doteď odvedli zdarma práci za desítky milionů korun.

Zpráva o rozhodnutí investovat do vývoje české vakcíny proti koronaviru poněkud zaskočila odbornou veřejnost z virologie a imunologie infekčních onemocnění, píše se v dopise podepsaném předsedkyní Učené společnosti Blankou Říhovou i prvním místopředsedou Pavlem Jungwirthem.

Kolik darují státy na vakcínu proti koronaviru? Česko méně než srovnatelné země, Rusko a USA nic

Číst článek

Podle signatářů dopisu Učené společnosti mohla informace o plánu pracovat na vakcíně do určité míry poškodit úctyhodnou minulost vývoje a výroby vakcín proti závažným infekčním onemocněním v bývalém Československu.

„Koncept projektu na vývoj inaktivované vakcíny proti koronaviru za několik desítek milionů korun zcela zlehčuje závažnost celé problematiky a vyvolává podezření, že u jeho zrodu stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebných zkušeností nejenom z oblasti výzkumu a výroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virových infekcí,“ napsali signatáři dopisu. Jinak si nedovedou vysvětlit naivitu, s jakou byl projekt představen, dodali.

Kritici plánu na vývoj české vakcíny už dřív připomněli, že Adámkové spolu s dalšími politiky udělil Český klub skeptiků Sisyfos za rok 2018 anticenu Bludný balvan „za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.

‚Musíme hledat vlastní cestu‘. Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu proti nemoci covid-19

Číst článek

O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru téměř celou cílovou částku 7,5 miliardy eur (205 miliard korun).

Konference je součástí globální iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO). Třeba Německo přislíbilo 525 milionů eur, Francie půl miliardy, Británie přes 400 milionů eur. Český premiér Andrej Babiš (ANO) jménem zemí visegrádské skupiny slíbil dohromady tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme