Vakcína proti meningokoku B je průlomem v prevenci onemocnění
Vakcína proti meningokokovému onemocnění typu B je na světě. K registraci ji výrobce přihlásí ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku. I tuto novinku dnes oznámí experti ze Státního zdravotního ústavu. Veřejnost budou informovat o významu očkování proti meningokokovým onemocněním.
Menigokokem typu B v posledních letech onemocnělo nejvíce lidí. Jen loni jich bylo 65, z toho osm pacientů zemřelo.
Dosud je pro očkování k dispozici zatím vakcína proti meningitidě typu C pro děti od dvou měsíců věku. Dále pak vakcína určená dospívajícím od 11 let a dospělým, která pokrývá spektrum meningokoků A,C,W135 a Y. Proti meningokoku typu B se zatím nebylo možné chránit.
„Ve světě byla vyvinuta vakcína metodou reverzní vakcinologie na základě sekvenace genomu. Vakcína proti séroskupině B, která má šanci chránit proti nejméně 75% meningokoků skupiny B. Česká republika byla zapojena do studie, která toto testovala, takže i v naší republice jsou tato čísla takto příznivá,“ vysvětluje Pavla Křížová.
O nové vakcíně proti meningokokovi skupiny B informovala v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy
„Nová vakcína proti meningokoku B ještě není nikde registrována. Byla vyvinuta novými genetickými metodami a její výhodou je, že slibuje univerzální účinnost," vysvětlila význam vakcíny vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavla Křížová.
„Její registrace se očekává v prvním kvartále letošního roku a bude podávána pravděpodobně nejmenším dětem, ale její využití bude jistě i u dospívajících,“ dodala. Po registraci musí vakcína projít schválením a registrací v Evropě. Distribuce do ordinací pak záleží na poptávce a dovozu vakcín do země. Přesný termín dostupnosti vakcíny u českých pediatrů tak nelze v tuto chvíli stanovit.
Kojenci a dospívající
Nová vakcína proti meningokokové nákaze je určena hlavně pro kojence. Očkovat se jí budou moci zřejmě děti, které dosáhnou šesti týdnů až tří měsíců věku. Národní referenční laboratoř pro meningokokové nákazy doporučuje zařadit ji do očkovacího schématu malých dětí, u preadolescentů se o doporučení vakcíny zatím uvažuje.
"U těch malých dětí to budou tři dávky v intervalu jednoho měsíce," popisuje očkovací schéma Pavla Křížová.
Vakcínu nebudou hradit zdravotní pojišťovny, které neproplácejí ani již dostupné vakcíny proti meningokokům. Za dávku nového očkování bude třeba zaplatit přibližně necelých tisíc korun.
„Je to pohyblivá záležitost a může se to v čase i změnit. Rozhodně by to měly pojišťovny hradit pacientům s poruchou imunity,“ říká Pavla Křížová.
Chřipka, angína nebo meningitida?
Meningokok je přes veškerý pokrok medicíny stále velkou hrozbou. „I když absolutní počty onemocnění nejsou poslední roky nijak dramatické, tak počty úmrtí jsou znepokojující. Další, co je znepokojující, je, že nejvíce postihuje nejmenší děti a adolescenty, a nemoc útočí z plného zdraví během několika hodin,“ upozornila Křížová.
Meningokoková nákaza nejčastěji postihuje buď děti mladší pěti let, nebo pak dospívající od 15 do 25 let. Šíří se v uzavřeném prostoru, kde se pohybuje hodně lidí – například na internátech nebo diskotékách. Přenáší se vzdušnou cestou. Počáteční příznaky jsou shodné s příznaky chřipky nebo angíny. V řádu hodin však může nemoc zabít do té doby zdravého člověka.