Vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson nakonec budou jen pro pacienty starší 60 let

Ještě koncem května ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že neomezí použití vakcín od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Nyní ale přišla změna. Resort vedený Adamem Vojtěchem (za ANO) předá lékařům a očkovacím místům doporučení, že by se zmíněné vakcíny měly podávat jen osobám starším 60 let. Reagují tím na výsledky analýzy Evropské lékové agentury, která varuje před velmi vzácným nežádoucím účinkem - syndromem trombózy s trombocytopenií.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson

Vakcíny od firem Johnson & Johnson a AstraZeneca by podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podávány osobám starším 60 let | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Na omezení se shodly Česká vakcinologická společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jak informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. 

„Vítám aktivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který připravil informační dopis pro poskytovatele zdravotní péče a předává jim doporučení, jak postupovat, pokud se u očkovaného vlivem tohoto velmi vzácného nežádoucího účinku objeví zdravotní komplikace,“ uvedl ministr zdravotnictví na webu resortu.

Vojtěch: Jsem spokojený se zájmem mladých o očkování. Na covidpasy je Česko připravené

Číst článek

Trombóza je nicméně u vakcín velmi vzácným nežádoucím účinkem - podle hodnocení Evropské lékové agentury se syndrom vyskytl přibližně u 0,001 procenta očkovaných. Resort se proto rozhodl upozornit a edukovat lékaře, aby syndrom dokázali včas diagnostikovat.

Stanovisko České vakcinologické společnosti a Státního ústavu je doplněno i ujištěním, že u obou vakcín i nadále převládají benefity nad riziky.

„U osob, u kterých již bylo zahájeno očkování první dávkou vakcíny Vaxzevria (látka od firmy AstraZeneca - pozn. red.), je nyní důležité dokončit schéma aplikací druhé dávky stejné vakcíny bez ohledu na věk. Vzácné krevní sraženiny se navíc vyskytovaly spíše po první dávce. Nedoočkovaný člověk není před koronavirem dostatečně chráněn a je tak vystaven riziku nákazy,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS)

Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, syndrom TTS zahrnuje jak přechodný výrazný pokles krevních destiček, tak vznik trombóz, zpravidla v neobvyklých lokalizacích. Pokud taková reakce nastane, vyžaduje hospitalizaci a urgentní specifickou léčbu. Nejedná se však o stejný typ krevních sraženin, jako jsou klasické hluboké žilní trombózy (často spojovány s užíváním hormonální antikoncepce). Každá z těchto reakcí má jiný mechanismus vzniku. Riziko klasické hluboké žilní trombózy je navíc po aplikaci těchto vakcín nižší, než je pozorováno v běžné populaci. Na syndrom TTS je potřeba pohlížet jako na samostatnou klinickou jednotku.  

Změna postoje

Ministerstvo v případě pochybností doporučilo pacientům konzultovat očkování s ošetřujícím lékařem.

„Praktičtí lékaři před podáním každé vakcíny vždy sledují anamnézu pacienta a zváží, zda je bezpečné vakcínu pacientovi podat. Snažíme se svým pacientům vysvětlovat, že riziko TTS u vakcín Vaxzevria a COVID-19 Vaccine Janssen je skutečně minimální,“ uvedl přednosta Ústavu všeobecného lékařství a místopředseda odborné společnosti Bohumil Seifert.

Ještě na konci května přitom ministerstvo omezení použití vakcín od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson na doporučení klinické skupiny odmítlo.

„My jsme to bezpečnostní riziko, byť je malé, evidovali. Doporučili jsme poučit pacienta před aplikací vakcíny, nicméně vakcíny jsme vyhodnotili jako bezpečné,“ uvedla tehdy předsedkyně klinické skupiny ministerstva zdravotnictví Martina Vašáková.

Jaké jsou příznaky velmi vzácně se vyskytujícího syndromu TTS? Připravili jsme informace pro veřejnost i zdravotnické pracovníky. Najdete je tady 👉 sukl.cz/vakciny-vaxzev…

19:43 – 09. 06. 2021

1 8

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme