Babišem dojednané vakcíny přicházejí po dvou měsících. Půjčené dávky musí Česko ale vrátit

„Velké díky rakouskému kancléři Kurzovi za to, že Rakousko podpoří Českou republiku v obtížné situaci 30 tisíci dávkami vakcíny Pfizer. Toto je skutečná solidarita!“ Těmito slovy komentoval 2. dubna premiér Andrej Babiš (ANO) pomoc Rakouska Česku, v tu chvíli sužovanému těžkou pandemickou situací. Vakcíny dorazily minulý týden, po dvou měsících čekání. Navíc nejde o dar, ale o půjčku, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 9:11 4. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem

Andrej Babiš s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Během března zemřelo na covid 5419 lidí, nejvíce od začátku pandemie. Čísla sice začínala pomalu klesat, každý den ale stále přibývaly tisíce nakažených a očkování se teprve rozjíždělo.

Kurz, Babiš a další premiéři chtějí summit Evropské unie o přidělování vakcín. Tvrdí, že není spravedlivý

Číst článek

Za této situace Česko navíc přišlo o 70 tisíc dávek od firem Pfizer/BioNTech, protože odmítlo kompromis při jednání o rozdělení bonusových deseti milionů dávek vakcíny v Evropské unii. Namísto 140 tisíc jich neúspěšným jednáním, které vedl premiér Andrej Babiš, získalo právě pouze 70 tisíc a k odpovědnosti hnala českého premiéra nejen opozice, ale také tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo vicepremiér Jan Hamáček z koaliční ČSSD.

Andrej Babiš se pokusil celou věc napravit a na začátku dubna oznámil, že se s Českem o své vakcíny podělí Rakousko, Slovinsko a Maďarsko. Země měly do Česka poslat celkem 80 tisíc vakcín. Ještě o 10 tisíc víc, než jsme měli dostat od Evropské unie,“ komentoval to premiér na twitteru.

První vakcíny z dubnového slibu se do Česka dostaly o dva měsíce později, až v minulém týdnu. Zásilka 30 tisíc dávek očkovací látky od firmy AstraZeneca dorazila z Rakouska. Dodávky vakcín z Rakouska dorazily a vakcína se již aplikuje, napsala serveru Novinky mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepanyová.

Maďarsko doručí slibovaných 40 950 dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech v pátek kolem 14. hodiny přímo do pražské O2 areny. Zbývajících 10 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech od Slovinska by mělo dorazit ještě o něco později. Detaily dodávky dojednáváme na konec června, napsala redakci mluvčí vlády Jana Adamcová.

Gentlemanská dohoda premiérů

Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily. V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny, napsala.

Srbsko poslalo Česku vakcíny proti koronaviru. Dorazilo přes 100 tisíc dávek, oznámil Babiš

Číst článek

Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád, vysvětlila Adamcová.

„Pomohl mi Viktor Orbán, můj přítel, on to původně chtěl dát jako dar, ale já jsem řekl ne, my si to půjčíme a vrátíme,“ řekl v pátek ráno Radiožurnálu premiér Babiš. „Srbský prezident, který mě má rád, nám daroval 100 tisíc Pfizerů, to už přiletělo v pondělí. Takhle jsem získal asi 230 tisíc vakcín po světě, v Izraeli, v Německu, ve Francii. A opozice co? Ani jednu vakcínu nesehnala. Takže to není žádný objev,“ podotkl předseda vlády.

Pět tisíc vakcín od firmy Moderna poslal v únoru Česku také Izrael, tento týden dorazilo také slíbených 100 tisíc dávek Pfizer/BioNTech od Srbska. Ty ale Česko vracet nemusí, jedná se o dar, jak potvrdil Úřad vlády.

V pátek nebo v pondělí má do Česka dorazit také zásilka vakcín ze Slovenska, má jít o 10 tisíc dávek vakcíny od firmy Moderna.

Česko přitom aktuálně očkuje přes 100 tisíc lidí denně, za středu to bylo celkem 109 861 jedinců. Celkem bylo ke čtvrtku vykázáno podle dat ministerstva zdravotnictví 5 540 404 vakcín, obě dávky dostalo v Česku už 1 592 190 lidí. V noci ze čtvrtka na pátek se otevírá registrace k očkování pro občany starší 16 let.

Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme