Blatný hájil objednávky vakcín. Po Velikonocích se na očkování budou moc hlásit lidi nad 65 let

Lidé nad 65 let se budou moci registrovat k očkování proti covidu koncem týdne po Velikonocích, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Česko si podle něj objednalo dostatečný počet vakcín pro celou populaci. Dodal, že pokud dodavatelé dodrží smlouvy, může se do června naočkovat šest milionů lidí, do září pak osm milionů. Podle Radiožurnálu mohl resort prostřednictvím unijních smluv nakoupit 37 milionů dávek, pořídilo jich ale 26 milionů.

Praha (Aktualizováno: 19:09 24. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak v úterý informoval Radiožurnál, na podzim si Česká republika objednala méně dávek vakcín proti covidu-19, než prostřednictvím Evropské unie mohla.

Z prvních smluv využila veškeré dostupné vakcíny Moderna, vzdala se ale 600 tisíc dávek společností Pfizer/BioNTech a více než čtyř milionů dávek látky od firmy AstraZeneca.

Ministr Blatný ve středu zopakoval, že rozhodnutí o pořizovaném množství vakcín padlo ještě před jeho příchodem do funkce a po svém nástupu nechal objednávky zvýšit. „Doobjednávek proběhlo několik v řádu milionů,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Česko je v nouzovém stavu nepřetržitě od 5. října. Zavřené jsou služby, restaurace, kulturní a sportovní zařízení i většina obchodů. Školáci se učí na dálku. Do škol chodila jen malá část žáků, od začátku března jsou školy zavřené úplně.

Nemocnice jsou přetížené, jinou než covidovou péči omezily. Na počet obyvatel má republika nejvíc obětí nákazy. Vedle lidských ztrát jsou velké i ztráty ekonomické.

Česko má 10,7 milionu obyvatel a podle Blatného má objednaných 26 milionů dávek.

„Česká republika neobjednala jako některé jiné země mnohonásobky toho, co potřebují... Pořád platí, že dodávky jsou dostatečné na to – pakliže přijdou tak, jak jsou zasmluvněny – aby koncem června bylo proočkováno šest milionů osob a koncem srpna, na začátku září osm milionů osob. Čísla jsou dostatečná na to, aby to mělo kýžený efekt,“ řekl ministr.

Na začátku března Blatný ve sněmovně uvedl, že z objednaných dávek má do konce června dorazit 10,3 milionu pro 5,3 milionu lidí a další pak do konce srpna. Cílem české vlády je proočkovat asi 70 procent dospělých do konce léta. Pro děti vakcíny zatím nejsou.

V Česku se očkuje od 27. prosince. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se zatím využilo 1,4 milionu dávek. Za úterý resort vykázal 36 230 očkování.

pj, Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme