Vakcíny proti chřipce asi pro většinu zájemců nebudou

Vakcíny proti chřipce, které by do českých lékáren měly přijít koncem týdne, zřejmě nedostanou zdaleka všichni zájemci. Část z nich totiž požaduje ministerstvo zdravotnictví. Letošní poptávka enormně stoupla hlavně kvůli hrozbě nákazy ptačí chřipkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcíny proti chřipce | Zdroj: ČTK

Lékárny teď evidují mnohonásobně větší zájem lidí, než kolik jsou distributoři očkování proti chřipce schopni pokrýt. Podle dostupných odhadů by mělo v příštích dnech do republiky dorazit asi 100 tisíc očkovacích dávek.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba Radiožurnálu řekl, že pro nejpotřebnější rizikové skupiny pacientů si část vakcín jako rezervu vyžádalo ministerstvo zdravotnictví. O to méně jich ale bude k dostání na pultech lékáren.

"Obávám se, že se dostane na několik desítek pacientů při tom nejlepším v každé lékárně. Můj odhad je, že většina lidí asi nebude uspokojena," uvedl Chudoba. Lékárny ale podle něj v reakci na původní oznámení hlavního hygienika Michaela Víta, že veškeré vakcíny budou distribuovány do lékáren, nabíraly recepty.

Poptávku lidí po vakcínách nastartovala panika z ptačí chřipky, na ni však vakcíny nezabírají. Zatímco v minulých letech zájem o očkování nebyl velký, v důsledku referování o ptačí chřipce zájem lidí nebývale vzrostl. Některé lékárny mají v pořadnících až tisíc zájemců, většina lékáren ale pořadníky vzhledem k nejistému počtu vakcín a době dodání raději zrušila.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme